W tym roku samorządy powiatowe obchodzą 15-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, 27 listopada 2013 r. w Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, odbyła się konferencja poświęcona historii powstania powiatu krośnieńskiego. Spotkanie było także okazją do wręczenia odznaczeń za zasługi na rzecz społeczności lokalnej i medali za długoletnią służbę.

Wśród jubileuszowych gości znaleźli się między innymi: poseł RP Piotr Babinetz, wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusz Pióro, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Robert Godek, wiceprezydent Miasta Krosna Tomasz Soliński, radni powiatu krośnieńskiego z przewodniczącym Andrzejem Krężałkiem, Zarząd Powiatu Krośnieńskiego, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu, a także dyrektorzy, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz naczelnicy i pracownicy Starostwa Powiatowego.

Konferencję otworzył starosta krośnieński Jan Juszczak. W wystąpieniu podsumowującym 15 lat funkcjonowania powiatu starosta przypomniał najważniejsze wydarzenia z tego okresu. W roku 1998 parlament RP wprowadził, obok wielu innych reform, reformę ustrojową państwa. Wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny kraju. Utworzono samorządowe województwa, powiatu i gminy. Każde nowo powstałe województwo podzielono na powiaty. – Sukcesem reformy jest odbudowanie samorządów. Lokalne społeczności uzyskały bezpośrednią możliwość realnego wpływu na sprawy własnego regionu. Pamiętamy bowiem, że samorządność to nie tylko większa wolność, to także większa odpowiedzialność – przypomniał starosta.

Przez ostatnie 15 lat powiat przeszedł wiele zmian organizacyjnych. Podległe placówki i jednostki zmieniały swoje nazwy, zostały przekształcone bądź zlikwidowane.
Samorząd realizował liczne zadania oraz podejmował wiele inicjatyw w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego, kulturalno – oświatowego. Najbardziej newralgiczną sprawą dla władz samorządowych i mieszkańców jest infrastruktura drogowa. – Od początku istnienia powiatu podejmowaliśmy liczne działania mające na celu poprawę jakości dróg powiatowych, mostów, przeznaczając znaczne środki finansowe na ich zarządzanie, modernizację i remonty - podkreślił starosta. Łącznie wydatki inwestycyjne na przestrzeni tych lat wyniosły ponad 70 mln zł.
Powiat aktywnie współpracuje z jednostkami administracyjnymi, samorządami gminnymi i zagranicznymi z państw ościennych: Słowacją, Ukrainą i Węgrami. Podczas swojej piętnastoletniej działalności władze dbały o wychowanie patriotyczne młodzieży, upowszechnianie kultury i troszczyły o dziedzictwo narodowe oraz promocję i ochronę zdrowia.

Powiat korzystał i korzysta z funduszy unijnych. Łącznie z funduszy przedakcesyjnych i strukturalnych Unii Europejskiej udało się pozyskać 24 mln zł i 746 tys. EUR z przeznaczeniem na przedsięwzięcia inwestycyjne i rozwój zasobów ludzkich. Kończąc swoje wystąpienie starosta Jan Juszczak podziękował radnym za ich postawę – Rada składa się z wielu radnych reprezentujących różne komitety społeczne czy polityczne, jednak nigdy nie odczuwałem pozamerytorycznych różnic w głosowaniu, przy podejmowaniu ważnych dla powiatu decyzji. Podziękowania przekazał również pracownikom, którzy na przestrzeni 15 lat wykonywali i realizowali swoje służbowe obowiązki w zakresie zadań przypisanych samorządowi powiatu. – Mam nadzieję, że ta nowa perspektywa, która jest przed nami, będzie równie dobra jak te minione 15 lat. I każdy z nas dołoży wysiłku, dobrej woli i chęci do tego abyśmy wspólnie działali na rzecz mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Aby oni nas również dobrze oceniali i czuli, że troszczymy się i zabiegamy o to co najlepsze – powiedział.

Jubileusze są okazją do zauważenia ludzi, którzy swoim zaangażowaniem, rzetelną i sumienną pracą wyróżniają się. Starosta Krośnieński chcąc uhonorować te osoby złożył na ręce Wojewody Podkarpackiego wnioski o przyznanie odznaczeń państwowych. Pozytywna opinia Wojewody zaowocowała przyznaniem przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczeń i medali.W dowód uznania za działalność na rzecz społeczności lokalnej Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali radni powiatu Stanisław Kenar i Krzysztof Zawada.
W gronie odznaczonych medalami za długoletnią służbę znaleźli się pracownicy Starostwa Powiatowego w Krośnie i Powiatowego Zarządu Dróg w Krośnie.

Złote Medale:
Andrzej Bebło, Stanisław Bogaczyk, Adam Brożyna, Leszek Fedak, Robert Kilar, Zenon Leńczyk, Andrzej Madzej, Jacek Mercik, Urszula Niziołek, Bożena Ochal, Antonina Szydło.
Srebrne Medale:
Zofia Budzisz, Maria Bukowska, Regina Chrzanowska, Helena Gniewek, Grzegorz Kiełbasiński, Marek Madej, Grzegorz Michalski, Marek Pepera, Barbara Rozenbajgier, Zbigniew Rysz, Janusz Zięba, Agnieszka Zuzak.W imieniu Prezydenta RP Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska złożyła serdeczne gratulacje wszystkim osobom odznaczonym i uhonorowanym – Gratuluję tego, co Państwu przez te 15 lat udało się osiągnąć. Mam ten zaszczyt i przyjemność już drugą kadencję współpracować z powiatem krośnieńskim i bardzo serdecznie za tę współpracę dziękuję. Bardzo sobie cenię Państwa fachowość i profesjonalizm. Nie ważne są barwy polityczne, nie ważne jest to co nas dzieli, ważne jest to abyśmy w swoich obowiązkach służbowych zawsze byli społecznością lokalną. Pełnimy służbę, nie dla siebie, ale dla społeczeństwa z którego jesteśmy, dla którego pracujemy – mówiła Małgorzata Chomycz – Śmigielska.
Dodatkowe gratulacje swoim pracownikom złożyli również starosta Jan Juszczak i kierownik PZD Marek Pepera.

W imieniu nagrodzonych koleżanek i kolegów słowa podziękowania na ręce wojewody i starosty za osobiste zaangażowanie się i zorganizowanie spotkania, które na długo pozostanie w pamięci osób wyróżnionych przekazała Barbara Rozenbajgier.
Dalszy ciąg konferencji upłynął pod znakiem wystąpień. Referat na temat "Nowa perspektywa finansowania Unii Europejskiej 2014 – 2020 – założenia RPO dla Województwa Podkarpackiego" przedstawił Tadeusz Pióro, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego
Robert Godek, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich przedstawił temat "Przeszłość i przyszłość samorządu powiatowego".Z kolei Jan Omachel, przewodniczący Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Krośnieńskiego szczegółowo omówił zagadnienia związane z powstaniem i funkcjonowaniem samorządu gminnego w Polsce.
Podsumowując konferencję starosta Jan Juszczak podkreślił ważną rolę gmin, bez współpracy z którymi trudniej byłoby zrealizować wymienione inwestycje. – Za zrozumienie i wsparcie dziękuję obecnym wójtom i burmistrzom. Pozostaję w nadziei, że ta nowa perspektywa, która stoi przed samorządami będzie dobrym czasem i będzie nas integrowała oraz motywowała do wspólnego działania.

Wyrazy uznania za ciężką pracę i gratulacje dla osób, które mają swój udział w prezentowanych osiągnięciach na ręce starosty złożyli również wiceprezydent Miasta Krosna Tomasz Soliński i burmistrz gminy Rymanów Wojciech Farbaniec.

powiat.krosno.pl

~mieszkaniec

04-12-2013 10:13 10 10

[quote name="marcin"]Pija jedza bawia sam sobie nagrody pzyznaja zycie zwyklemu obywatelowi utrudniaja ....samolotami lataja
sie rozbijaja a osiagniecia jakie maja??
Takie jak sobie sami pzyznaj nagrody medale oznaczenia sami sobie jeden drugiemu ....reka reke myje wg zasady "ja tobie ty mi"
A drogi dziurawe pracy brak mmlodzi za granica dzieci sie nie rodza....[/quote]
to ich ostatnie chwile bo chyba i nikt nie wybierze gdzie darmowe korytka tam jest ich pełno ale to nie tylko oni darmozjadów jest więcej ,ale Gmina Chorkówka tylko z tego słynie jak balować to tylko u nas
Odpowiedz

~mario

03-12-2013 19:45 9 7

jak zwykle.....pojedli,popili a szaraki zapierdalaja ,aby mogli imprezowac
Odpowiedz

~ziom

03-12-2013 17:47 9 6

zdziercy !!! :-* karierowicze :eek: medaliści :P nie ma to znaczenia czy PO czy PSL ani PIS ;-) BYLE MIEĆ WŁadzĘ !!!! reszta to G....!
Odpowiedz

~SuchyWilk

02-12-2013 21:46 8 3

[quote name="kasandra"]Suchy Wilku Twoja dobroduszność dorównuje prawie Twojej naiwności. Czy sądzisz że na imprezie w Bóbrce nie było wójta konieckiego? Przecież w tekście jest napisane że byli "wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu" co nawet Ty byłeś uprzejmy umieścić w swoim poście.[/quote]
No tak, pewnie był.
Tylko nie wynika to z tekstu, nad którym dyskutujemy.
Poza tym,pewnie było tyle samo z koalicji co z opozycji, więc nie przypisywałbym wszystkiego złego tym pierwszym.
Po prostu "elyty wadzy" się bawiły.
Odpowiedz

~patriota

02-12-2013 21:44 6 6

niech najpierw zrobią coś za swoje a nie państwowe a potem się pasożyty odznaczają po prostu brak słów urzędasy pie...
Odpowiedz

~kasandra

02-12-2013 21:36 12 10

Suchy Wilku Twoja dobroduszność dorównuje prawie Twojej naiwności. Czy sądzisz że na imprezie w Bóbrce nie było wójta konieckiego? Przecież w tekście jest napisane że byli "wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu" co nawet Ty byłeś uprzejmy umieścić w swoim poście.
Odpowiedz

~SuchyWilk

02-12-2013 19:14 10 9

Gdzie ten Koniecki był, bo w artykule powyżej nie dostrzegłem jego nazwiska?
Nie pałam do niego sympatią (wręcz przeciwnie) ale nie trzeba kłamać w żywe oczy, tylko dlatego, że się ktoś komuś nie podoba!
Odpowiedz

~macko123

02-12-2013 18:32 6 7

Nasz szanowny Pan wójt Koniecki jest przecież dalej w PSL, mało tego, jest nawet szefem PSL na powiat krośnieński. Można to sprawdzić na oficjalnej stronie PSL:

http://www.podkarpackie.psl.pl/
Odpowiedz

~marcin

02-12-2013 17:20 5 6

[quote name="SuchyWilk"][quote name="kornik"]Czyli co ??
ZA NASZE PODATKI....POjedli POpili SAMI SOBIE MEDALE WRECZYLI POplecach sie poklepali sami siebie pochwalili....tak i ja bym umial :)[/quote]
Coś Wam się poplątało Kornik i inni. Poseł RP Piotr

Jeden ciul....z jednej bandy postkomuszej lub solidarnosciowej
A niektorzy to byli czlonkowie lub sympatycy PSL lub innych partii co nie zmieni
faktu ze sami sobie nagrody wreczaja premie daja gmine zadluzaja jak np wojt Chorkowki nie jaki Koniecki byly czlonek PSL teraz wielk bez parryjny kolega Burego. Ktory to Chorkowke w rankingu gmin zepchna na bodajze 120 mejsce a ktora to za Leokaldy byla bodajze na 60 okolo
Odpowiedz

~SuchyWilk

02-12-2013 16:54 8 6

[quote name="kornik"]Czyli co ??
ZA NASZE PODATKI....POjedli POpili SAMI SOBIE MEDALE WRECZYLI POplecach sie poklepali sami siebie pochwalili....tak i ja bym umial :)[/quote]
Coś Wam się poplątało Kornik i inni. Poseł RP Piotr Babinetz, Pióro, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Robert Godek, radni powiatu krośnieńskiego z przewodniczącym Andrzejem Krężałkiem, Zarząd Powiatu Krośnieńskiego i Starosta krośnieński Jan Juszczak, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu, a także dyrektorzy, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz naczelnicy i pracownicy Starostwa Powiatowego w większości mają niewiele wspólnego z PO i PSL :lol:
Odpowiedz

~zmienmy ich juz

02-12-2013 16:44 8 5

ci z psl za kolnierz nie wylewaja wszak tradycja w klubie zobowiazuje
Odpowiedz

~marcin

02-12-2013 16:03 10 8

Pija jedza bawia sam sobie nagrody pzyznaja zycie zwyklemu obywatelowi utrudniaja ....samolotami lataja
sie rozbijaja a osiagniecia jakie maja??
Takie jak sobie sami pzyznaj nagrody medale oznaczenia sami sobie jeden drugiemu ....reka reke myje wg zasady "ja tobie ty mi"
A drogi dziurawe pracy brak mmlodzi za granica dzieci sie nie rodza....
Odpowiedz

~romank

02-12-2013 14:48 9 4

I jest następna okazja dla chłopców z psl i po żeby się najeść i napić za Państwowe.
Odpowiedz

~kornik

02-12-2013 13:34 7 9

Czyli co ??
ZA NASZE PODATKI....POjedli POpili SAMI SOBIE MEDALE WRECZYLI POplecach sie poklepali sami siebie pochwalili....tak i ja bym umial :)
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.