W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - zwane potocznie Matki Boskiej Zielnej - odbyły się gminne uroczystości dożynkowe, które są imprezą cykliczną organizowaną co roku w innej miejscowości Gminy Chorkówka. W tym roku gospodarzem Gminnych Dożynek był Zręcin.
Uczestnicy tegorocznej imprezy nie mogli narzekać na pogodę. O godz. 11:00 korowód dożynkowy ruszył ulicami Zręcina z Domu Ludowego do parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika gdzie została odprawiona Msza święta dziękczynna, jako podziękowanie za tegoroczne zbiory. Po uroczystej mszy barwny korowód, poprowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Miejsce Piastowe, przemaszerował na plac obok Domu Ludowego.

Drugą cześć gminnych dożynek rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe pod batutą Miłosza Markiewicza. Starostowie dożynek Dorota Gruszka i Marian Szczur złożyli symboliczny bochen chleba na ręce Andrzeja Konieckiego - Wójta Gminy Chorkówka i gospodarza uroczystości.

Po części oficjalnej przyszedł czas na prezentacje i ośpiewanie wieńców dożynkowych. Prezentowały się delegacje ze wszystkich miejscowości gminy oprócz Poraju i Faliszówki. Swój wieniec przygotowało również Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Społecznych w Zręcinie pod przew. Zofii Widziszewskiej. Zgromadzeni na placu widzowie oraz zaproszeni goście byli pod wrażeniem wieńców i występów poszczególnych wsi, nagradzając wszystkie reprezentacje gromkimi brawami.

Podsumowaniem atrakcji dożynkowych, było losowanie nagród loterii fantowej i ogłoszenie wyników na najładniejszy wieniec. Członkowie komisji konkursowej stanęli przed niełatwym zadaniem, każdy wieniec był piękny i niepowtarzalny. Komisja wytypowała trzy wieńce, które będą reprezentować Gminę Chorkówka na Diecezjalno - Wojewódzkich Dożynkach w Giedlarowej – wieniec z Żeglec i wieniec ze Zręcina oraz na Dożynkach Powiatowych w Iwoniczu - wieniec z Kopytowej. Wszystkie reprezentacje biorące udział w konkursie otrzymały upominki.

Zwieńczeniem uroczystości dożynkowych, była zabawa taneczna "pod gołym niebem" dla wszystkich mieszkańców gminy przy dźwiękach zespołu "OMX", która trwała do białego rana.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Józef Szajna - Radny Województwa Podkarpackiego, Kazimierz Krężałek – przew. Rady Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Guzik - wicestarosta, ks. dr. Wacław Socha proboszcz parafii Zręcin, Władysław Kordyś - przew. Rady Gminy Chorkówka i Andrzej Koniecki - Wójt Gminy Chorkówka.

Gospodarzem kolejnych dożynek ma być Leśniówka.