Posłuchaj:

Jeszcze w tym roku obok wejścia na cmentarz w Zręcinie stanie pomnik upamiętniający Ignacego Łukasiewicza (1822-1882). To kolejny element związany z Ignacym Łukasiewiczem w gminie Chorkówka.
Pomnik ma upamiętnić postać Ignacego Łukasiewicza i zostanie zlokalizowany przy granicy cmentarza parafialnego w Zręcinie, na którym znajduje się grób wielkiego wynalazcy. Zadanie realizuje Gmina Chorkówka, a autorem projektu architektoniczno-budowlanego inwestycji pod nazwą "Budowa pomnika Ignacego Łukasiewicza" jest Przemysław Sznajder przy współpracy Piotra Marszałka i Piotra Jurczaka.

Zgodnie z projektem, będzie to odlew z brązu siedzącej postaci Łukasiewicza na granitowym cokole o wymiarach 50x50x150 cm. Wysokość obelisku to 1,5 m. Całość będzie zrealizowana zgodnie z koncepcją artysty rzeźbiarza Jerzego Dudy.

Postać Ignacego Łukasiewicza udekorowana będzie Orderem św. Grzegorza Wielkiego. Lewa ręka będzie wsparta na Biblii. Ma to symbolizować Ignacego Łukasiewicza jako wielkiego filantropa, miłującego ludzi, wielkiego katolika. Pomiędzy dłonią a kolanami znajdzie się prototyp lampy naftowej laboratoryjnej Ignacego, co z kolei ma symbolizować geniusz wynalazcy i człowieka, który zapoczątkował przemysł naftowy na świecie.

Projekt rzeźby Ignacego Łukasiewicza
Projekt rzeźby Ignacego Łukasiewicza

Gmina Chorkówka złożyła wniosek do dofinansowania tego zadania ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gminie udało się pozyskać 141,8 tys. zł dofinansowania, przy zakładanym koszcie tej inwestycji w kwocie nieco ponad 173 tys. zł.

Zadanie ma być wykonane do 30 października 2023 roku.

"Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej" to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Jego celem jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.

W maju 2021 roku przy wejściu na cmentarz ustawiony został głaz, na którym umieszczono makietę lampy naftowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.