Posłuchaj:

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Uroczystości związane z 83. rocznicą zbrodni katyńskiej w parafii Zręcin odbyły się w czwartek 13 kwietnia, a rozpoczęły się od spotkania przed dębami pamięci przy parkingu. Przypomniano historię pomordowanych, złożono wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Następnie uczestnicy spotkania udali się do kaplicy przycmentarnej, gdzie kolejne wiązanki kwiatów i znicze złożono pod tablicą upamiętniającą ks. Mieczysława Janasa.

Zdjęcie uczestników spotkania w Zręcinie

Ostatnim punktem była msza święta w kościele parafialnym. Na ambonie zawisła plansza z sylwetką ks. Mieczysława Janasa, taka sama, jaka znajduje się w hali głównej dworca Warszawa Centralna w ramach otwartej w tym samym dniu wystawy "Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz...".

Uroczystości towarzyszył sztandar Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej.

---
Dęby pamięci w Zręcinie zasadzono w 2010 roku w ramach projektu "Katyń... ocalić od zapomnienia" realizowanego przez ówczesne gimnazjum w Zręcinie. Upamiętniają zamordowanego w Katyniu majora Karola Szopę ze Zręcina i zamordowanego w Miednoje ks. majora Mieczysława Janasa ze Świerzowej Polskiej.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.