W gminie Chorkówka gościł w piątek (26.06) Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachęcał do głosowania na Andrzeja Dudę.
Piotr Gliński pobyt w gminie Chorkówka rozpoczął od wizyty w Zręcinie. Na miejscowym cmentarzu przy grobie Ignacego Łukasiewicza i jego żony Honoraty złożył wiązankę kwiatów. Historię Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego, jego wkład w rozwój Podkarpacia przedstawił Wojciech Żurkiewicz ze Zręcina, lokalny pasjonat historii. W 2022 roku minie 200 lat od urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Po pobliskim kościele parafialnym oprowadził gościa proboszcz parafii ks. dr Wacław Socha, opowiadając historię kościoła i parafii oraz prezentując najcenniejsze zabytki świątyni.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedził także Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Najcenniejsze obiekty zwiedził w towarzystwie posła Piotra Babinetza, prezesa Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Ryszarda Rabskiego oraz dyrektor muzeum Barbary Olejarz.
Przyznał, że w Bóbrce był po raz pierwszy, ale muzeum to nie jest mu obce.

- Bóbrka została jednym z naszych Pomników Historii. Na tym przykładzie możemy zilustrować rodzaj podejścia do polityki kulturalnej, jaką realizowaliśmy przez ostatnie cztery i pół roku a z prezydentem Andrzejem Dudą przez pięć lat. Gdy przyszliśmy do ministerstwa kultury w Polsce były 62 Pomniki Historii, w tej chwili jest ich 107, a w kolejce są następne. Z podniesionym czołem mógłbym godzinami mówić, jak wiele w ciągu czterech i pół lat udało nam się zrobić w ministerstwie - stwierdził wicepremier Piotr Gliński.

Mówił też o zwiększeniu budżetu na kulturę o prawie 1,5 mld zł, twierdząc, że można wiele rzeczy robić dynamicznie, nieporównywalnie do tego, co było wcześniej.

- Muzeum nasze jest już, dzięki przychylności wicepremiera Piotra Glińskiego, Pomnikiem Historii, ale chcemy pójść jeszcze dalej. Może uda się wpisać Skansen w Bóbrce, miejsce szczególne na mapie świata, na listę UNESCO. Myślę, że jest to w naszym zasięgu i będę prosił pana premiera o pomoc - dodał prezes Ryszard Rabski.

Prezes Rabski zapowiedział też starania, przy wsparciu posła Piotra Babinetza, o ustanowienie roku 2022 - Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Podczas spotkania z lokalnymi działaczami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości Piotr Gliński zachęcił do mobilizacji przed niedzielnymi wyborami i poparcie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.

- Mamy jeszcze parę godzin pracy i pomyślmy, co jeszcze można zrobić. Wynik tych wyborów zależy od pracy każdego z nas. Jeżeli mamy kontynuować to, co zrobiliśmy przez cztery i pół roku ciężką pracą, to musi być stabilny układ polityczny. Wybór prezydenta Andrzeja Dudy jest rzeczą podstawową, nie możemy pozwolić sobie na żadne eksperymenty. Każdy inny kandydat będzie przeszkadzał - zachęcił do pracy działaczy i sympatyków PiS Piotr Gliński.

Piotr Gliński na pamiątkę pobytu w gminie Chorkówka otrzymał z rąk wójta Grzegorza Węgrzynowskiego rzeźbę Ignacego Łukasiewicza autorstwa Tadeusza Kobaka ze Zręcina a Ryszard Rabski przekazał replikę lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza. Otrzymał też zaproszenie do Prywatnego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie. Na zakończenie nie zabrakło też wspólnych zdjęć z gościem z Warszawy.

Zobacz zdjęcia z wizyty Piotra Glińskiego w gminie Chorkówka: