W Zręcinie odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców Zręcina ratujących Żydów.
W środę 28 stycznia w Zręcinie, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców Zręcina ratujących Żydów.

Uroczystości rozpoczęły się od spotkania przed obeliskiem z tablicą upamiętniającą mieszkańców Zręcina, którzy mimo grożącej im śmierci ratowali Żydów. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalone znicze.

Następnie uczestnicy przeszli do zabudowań rodziny Czajkowskich, gdzie mogli zobaczyć miejsce w oborze, w którym przez dwa i pół roku ukrywało się 9 osób narodowości żydowskiej - wszystkie przeżyły wojnę.

Kolejnym punktem była msza święta w kościele parafialnym. Ostatnim, spotkanie w Centrum Kultury w Zręcinie, podczas którego wiceprzewodniczący Rady Gminy Chorkówka, jednocześnie lokalny pasjonat historii Wojciech Żurkiewicz, przedstawił historię i losy zręckich bohaterów. Opowieść ilustrowana była zdjęciami i dokumentami.

Zobacz zdjęcia

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.