Na granicy trzech miejscowości gminy Chorkówka odsłonięto tablicę upamiętniająca miejsce, w którym przez kilka stuleci zbiegały się granice trzech województw.
To miejsce niezwykłe. Na granicy trzech miejscowości gminy Chorkówka znajduje się miejsce, w którym przez kilka stuleci zbiegały się granice trzech województw: krakowskiego, sandomierskiego i ruskiego Królestwa Polskiego. Województwa te zlikwidowali w 1772 roku zaborcy.

W sobotę 27 kwietnia spotkali się mieszkańcy Zręcina, Świerzowej Polskiej i Szczepańcowej, aby wziąć udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej to niezwykłe miejsce.

Tablica stanęła na prywatnej posesji po stronie Zręcina. Aktu odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski i proboszcz parafii Zręcin ks. Wacław Socha. W trakcie uroczystości odczytano pisma z XVIII wieku zawierające ustanowienie wspólnego styku granic dla trzech województw i oddano salwę honorową.

Pomysłodawcą wyznaczenia punktu był Radny Gminy Chorkówka ze Zręcina Wojciech Żurkiewicz wraz z grupą rekonstrukcyjną oraz Stowarzyszeniem FIS w Zręcinie.

Jak można odczytać z tablicy pierwsze wzmianki o Zręcinie pochodzą z 1227 roku a od XIV wieku do 1772 roku Zręcin należał do województwa krakowskiego z siedzibą w Krakowie, powiatu bieckiego z siedzibą w Bieczu. Pierwsze wzmianki o Szczepańcowej pochodzą z 1395 roku a od XIV wieku do 1772 roku Szczepańcowa należała do województwa Ruskiego z siedzibą we Lwowie, powiatu sanockiego z siedzibą w Sanoku. Pierwsze wzmianki o Świerzowej Polskiej pochodzą z 1419 roku a od założenia do 1772 roku Świerzowa Polska należała do województwa Sandomierskiego z siedzibą w Sandomierzu, powiatu pilzneńskiego z siedzibą w Pilźnie.

Zdjęcia z uroczystości: