Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Zręcinie
14 kwietnia, 2015
W sobotę, 11 kwietnia w Zręcinie odbyły się obchody 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, połączone z obchodami 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Przed mszą świętą uczestnicy uroczystości złożyli w przycmentarnej kaplicy kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy Smoleńskiej. - Spotykając się dzisiaj przy tablicach i dębach katyńskich chcemy szczególną modlitwą objąć tych którzy zginęli w Katyniu i Smoleńsku. Szczególnie wspominamy tych, którzy pochodzili z naszych stron, tych którzy chodzili po ziemi Zręcińskiej i oddali życie za ojczyznę. Chcemy przez złożenie kwiatów i zniczy pamiętać o nich - mówił podczas uroczystości w kaplicy ks. dr Wacław Socha, proboszcz parafii Zręcin.
Kwiaty i znicze pod tablicą złożyła delegacja z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie, poseł Bogdan Rzońca, przedstawiciele Forum Inicjatyw Społecznych oraz delegacja z Urzędu Gminy w Chorkówce.
Uroczystości rocznicowe odbyły się także na cmentarzu parafialnym gdzie znajduje się pomnik z tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców Zręcina w I i II wojnie światowej oraz przy dębach pamięci ks. majora Mieczysława Janasa i majora Karola Szopy. Krótki referat podczas obchodów wygłosił Wojciech Żurkiewicz.
Zobacz zdjęcia: Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Zręcinie
Komentarze
[quote name="wtajem"]Gdyby nie starania społeczników Zręcina i ogromna pomoc ze strony Pana Marszałka Sejmu ś.p Stanisława Zająca . Toby nie powstało Gimnazjum w Zręcinie im św Jana Pawła II.[/quote]
A gdzie miało powstać? w Bóbrce?, może w Machnówce?....albo w Leśniówce? Skończy z tymi fanfarami w tym temacie. Z punktu widzenia demografii, jak i sieci komunikacyjnej....gimnazjum mogło powstać tylko w Świerzowej jak i Zręcinie. A uzasadnienia pana Szczura są podyktowane tylko tym, ze jest, a raczej był w opozycji (politycznej) do ówczesnych władz gminnych. A to, że jakiś parlamentarzysta wykonał jakiś telefon, czy umówił spotkanie, bądź osobiscie pofatygował się do ministerstwa, to jest jego......obowiązkiem, skoro jest parlamentarzystą z tego terenu. Co nie jest powodem, aby tworzyć mitologię (posmoleńską)
OdpowiedzA gdzie miało powstać? w Bóbrce?, może w Machnówce?....albo w Leśniówce? Skończy z tymi fanfarami w tym temacie. Z punktu widzenia demografii, jak i sieci komunikacyjnej....gimnazjum mogło powstać tylko w Świerzowej jak i Zręcinie. A uzasadnienia pana Szczura są podyktowane tylko tym, ze jest, a raczej był w opozycji (politycznej) do ówczesnych władz gminnych. A to, że jakiś parlamentarzysta wykonał jakiś telefon, czy umówił spotkanie, bądź osobiscie pofatygował się do ministerstwa, to jest jego......obowiązkiem, skoro jest parlamentarzystą z tego terenu. Co nie jest powodem, aby tworzyć mitologię (posmoleńską)
[quote name="wtajem"]Gdyby nie starania społeczników Zręcina i ogromna pomoc ze strony Pana Marszałka Sejmu ś.p Stanisława Zająca . Toby nie powstało Gimnazjum w Zręcinie im św Jana Pawła II.[/quote]
Chyba jego zasługą było to, że wymyślił patrona gimnazjum...hehehe...
OdpowiedzChyba jego zasługą było to, że wymyślił patrona gimnazjum...hehehe...
Kochani nie piszcie bzdur bo Śp St. Zając nie miał żadnego wpływu na powstanie Gimnazjum w Zęcinie czy Świerzowej bo o tym decydowały samorządy poszczególnych gmin i pan Marszałek w tej sprawie nic nie zrobił.Proszę o nie wprowadzanie społeczeństwa w błąd. A co do tablicy taka była wola
pewnej grupy ludzi i jest tablica
Odpowiedzpewnej grupy ludzi i jest tablica
Gdyby nie starania społeczników Zręcina i ogromna pomoc ze strony Pana Marszałka Sejmu ś.p Stanisława Zająca . Toby nie powstało Gimnazjum w Zręcinie im św Jana Pawła II.
Odpowiedz[quote name="wyspa"]Jestem w stanie zrozumieć wiele spraw, kwestii...Ale się pytam, czym zasłużył się dla ziemi zręcińskiej a w szczególności parafii w Zręcinie ś.p. Pan ZAJĄC, skoro został uhonorowany na tablicy w kaplicy cmentarnej parafii Zręcin? Chyba tym, ze bywał i agitował, szukając poparcia w wyborach parlamentarnych, do których startował. Może ktoś merytorycznie i sensownie udzieli odpowiedzi.[/quote]
https://www.youtube.com/watch?v=Q-7-4iqwqJw 3.30 - 17.45 wypowiedź Pana mgr Jerzego Szczura
Odpowiedzhttps://www.youtube.com/watch?v=Q-7-4iqwqJw 3.30 - 17.45 wypowiedź Pana mgr Jerzego Szczura
Jestem w stanie zrozumieć wiele spraw, kwestii...Ale się pytam, czym zasłużył się dla ziemi zręcińskiej a w szczególności parafii w Zręcinie ś.p. Pan ZAJĄC, skoro został uhonorowany na tablicy w kaplicy cmentarnej parafii Zręcin? Chyba tym, ze bywał i agitował, szukając poparcia w wyborach parlamentarnych, do których startował. Może ktoś merytorycznie i sensownie udzieli odpowiedzi.
Odpowiedznasz Bronek Komoruski wystąpił ostatnio w ukraińskim parlamencie zapewniając o naszej nieustającej przyjaźni i miłości do ukrainy, a za parę chwil ten parlament przyjął uchwałę o obrońcach i bojownikach za wolność ukrainy w tym UPA i OUN.
Wstyd i hańba (jeszcze) prezydencie, nie masz za grosz honoru i polskiej racji stanu.
Zagłosuję nawet na Ogórek byle nie na takiego pseudo prezydenta Polski, dla którego ukraina jest ważniejsza, a ofiary rzezi wołyńskiej cały czas wołają o pamięć.
OdpowiedzWstyd i hańba (jeszcze) prezydencie, nie masz za grosz honoru i polskiej racji stanu.
Zagłosuję nawet na Ogórek byle nie na takiego pseudo prezydenta Polski, dla którego ukraina jest ważniejsza, a ofiary rzezi wołyńskiej cały czas wołają o pamięć.
[quote name="..........."][quote name="polak patriota"]Politycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?[/quote]nasi politycy też milczą i udają że nic się nie stało bo pomordowani przez UPA to w większości zwykli prości ludzie. No gdyby tego mordu dokonali Rosjanie to pewnie by wówczas krzyczeli że to okrutne ludobójstwo a tak cicho sza .... aby Ukrainy nie urazić.[/quote]jak Borusiewicza nie wpuszczono do Rosji na pogrzrb Niemcoqwwa to lament był niesamowity , ale że nie wpuszczono polskiej delegacji na obchody 71 rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej to jakoś cichutko o tym ww mediachpolacy-nie-wpuszczeni-na-ukraine-
Odpowiedz[quote name="polak patriota"]Politycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?[/quote]nasi politycy też milczą i udają że nic się nie stało bo pomordowani przez UPA to w większości zwykli prości ludzie. No gdyby tego mordu dokonali Rosjanie to pewnie by wówczas krzyczeli że to okrutne ludobójstwo a tak cicho sza .... aby Ukrainy nie urazić.
Odpowiedz[quote name="polak patriota"]Politycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?[/quote]a o to chodzi że jak mówi powiedzenie " na złość mamie odmrożę sobie uszy" . W Katyniu (jest cmentarz, pomnik, muzeum pomordowanych Polaków, gdzie można urządzać nasze uroczystości, rajdy etc
Na Ukrainie natomiast stawia się obecnie pomniki ale tym którzy naszych mordowali... i to są nasi przyjaciele których wspieramy militarnie i finansowo - oby ta pomoc nam się czkawką nie odbiła.
OdpowiedzNa Ukrainie natomiast stawia się obecnie pomniki ale tym którzy naszych mordowali... i to są nasi przyjaciele których wspieramy militarnie i finansowo - oby ta pomoc nam się czkawką nie odbiła.
Oddział Partyzancki OP 11 ochraniał ludnośc Polską przed Ukrainską Armią Powstańczą (UPA)w Bieszczadach w lipcu,sierpniu 1944 roku .
OdpowiedzPolitycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?
Odpowiedz13 lipca, w rocznicę rozpoczęcia największych mordów Polaków (1943 rok), jest obchodzony dzień pamięci o Rzezi Wołyńskiej. Jedno z największych ludobójstw w histori świata, około 150-200 tyś. (tylko rzeź Ormian przez Turków w 1915 roku, 1,5 mln, była większa). Niestety prze nasze "łże elity" jest to wydarzenie marginalizowane w imię wielkiej "przyjaźni" z rezunami z UPA i OUN.
Może coś zorganiujemy w lipcu?.
OdpowiedzMoże coś zorganiujemy w lipcu?.
[quote name="Ciekawski"]Ciekawe kiedy będą robić obchody zbrodni na Wołyniu. O tej się teraz nie pamięta bo to teraz nie poprawnie politycznie.[/quote] watpię aby w najbliższym czasie to nastąpiło, przecież Ukraińcy to teraz nasi najlepsi przyjaciele a UPA "bohaterowie", nie wyszła
Odpowiedz
Niczym się nie zasłużył. A takie życzy to tylko w Polsce się dzieją.