W sobotę, 11 kwietnia w Zręcinie odbyły się obchody 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, połączone z obchodami 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Przed mszą świętą uczestnicy uroczystości złożyli w przycmentarnej kaplicy kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy Smoleńskiej. - Spotykając się dzisiaj przy tablicach i dębach katyńskich chcemy szczególną modlitwą objąć tych którzy zginęli w Katyniu i Smoleńsku. Szczególnie wspominamy tych, którzy pochodzili z naszych stron, tych którzy chodzili po ziemi Zręcińskiej i oddali życie za ojczyznę. Chcemy przez złożenie kwiatów i zniczy pamiętać o nich - mówił podczas uroczystości w kaplicy ks. dr Wacław Socha, proboszcz parafii Zręcin.

Kwiaty i znicze pod tablicą złożyła delegacja z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie, poseł Bogdan Rzońca, przedstawiciele Forum Inicjatyw Społecznych oraz delegacja z Urzędu Gminy w Chorkówce.Uroczystości rocznicowe odbyły się także na cmentarzu parafialnym gdzie znajduje się pomnik z tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców Zręcina w I i II wojnie światowej oraz przy dębach pamięci ks. majora Mieczysława Janasa i majora Karola Szopy. Krótki referat podczas obchodów wygłosił Wojciech Żurkiewicz.

Zobacz zdjęcia: Obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Zręcinie~Tele

19-04-2015 10:48 12 12

[quote name="wtajem"]Gdyby nie starania społeczników Zręcina i ogromna pomoc ze strony Pana Marszałka Sejmu ś.p Stanisława Zająca . Toby nie powstało Gimnazjum w Zręcinie im św Jana Pawła II.[/quote]

Niczym się nie zasłużył. A takie życzy to tylko w Polsce się dzieją.
Odpowiedz

~wyspa

18-04-2015 17:25 15 7

[quote name="wtajem"]Gdyby nie starania społeczników Zręcina i ogromna pomoc ze strony Pana Marszałka Sejmu ś.p Stanisława Zająca . Toby nie powstało Gimnazjum w Zręcinie im św Jana Pawła II.[/quote]
A gdzie miało powstać? w Bóbrce?, może w Machnówce?....albo w Leśniówce? Skończy z tymi fanfarami w tym temacie. Z punktu widzenia demografii, jak i sieci komunikacyjnej....gimnazjum mogło powstać tylko w Świerzowej jak i Zręcinie. A uzasadnienia pana Szczura są podyktowane tylko tym, ze jest, a raczej był w opozycji (politycznej) do ówczesnych władz gminnych. A to, że jakiś parlamentarzysta wykonał jakiś telefon, czy umówił spotkanie, bądź osobiscie pofatygował się do ministerstwa, to jest jego......obowiązkiem, skoro jest parlamentarzystą z tego terenu. Co nie jest powodem, aby tworzyć mitologię (posmoleńską)
Odpowiedz

~wyspa

18-04-2015 17:11 10 14

[quote name="wtajem"]Gdyby nie starania społeczników Zręcina i ogromna pomoc ze strony Pana Marszałka Sejmu ś.p Stanisława Zająca . Toby nie powstało Gimnazjum w Zręcinie im św Jana Pawła II.[/quote]
Chyba jego zasługą było to, że wymyślił patrona gimnazjum...hehehe...
Odpowiedz

~mietek

18-04-2015 15:57 12 11

Kochani nie piszcie bzdur bo Śp St. Zając nie miał żadnego wpływu na powstanie Gimnazjum w Zęcinie czy Świerzowej bo o tym decydowały samorządy poszczególnych gmin i pan Marszałek w tej sprawie nic nie zrobił.Proszę o nie wprowadzanie społeczeństwa w błąd. A co do tablicy taka była wola
pewnej grupy ludzi i jest tablica
Odpowiedz

~wtajem

18-04-2015 13:07 13 10

Gdyby nie starania społeczników Zręcina i ogromna pomoc ze strony Pana Marszałka Sejmu ś.p Stanisława Zająca . Toby nie powstało Gimnazjum w Zręcinie im św Jana Pawła II.
Odpowiedz

~odpowiedź

18-04-2015 12:17 14 10

[quote name="wyspa"]Jestem w stanie zrozumieć wiele spraw, kwestii...Ale się pytam, czym zasłużył się dla ziemi zręcińskiej a w szczególności parafii w Zręcinie ś.p. Pan ZAJĄC, skoro został uhonorowany na tablicy w kaplicy cmentarnej parafii Zręcin? Chyba tym, ze bywał i agitował, szukając poparcia w wyborach parlamentarnych, do których startował. Może ktoś merytorycznie i sensownie udzieli odpowiedzi.[/quote]

https://www.youtube.com/watch?v=Q-7-4iqwqJw 3.30 - 17.45 wypowiedź Pana mgr Jerzego Szczura
Odpowiedz

~wyspa

17-04-2015 20:05 14 7

Jestem w stanie zrozumieć wiele spraw, kwestii...Ale się pytam, czym zasłużył się dla ziemi zręcińskiej a w szczególności parafii w Zręcinie ś.p. Pan ZAJĄC, skoro został uhonorowany na tablicy w kaplicy cmentarnej parafii Zręcin? Chyba tym, ze bywał i agitował, szukając poparcia w wyborach parlamentarnych, do których startował. Może ktoś merytorycznie i sensownie udzieli odpowiedzi.
Odpowiedz

~jaco

17-04-2015 07:37 12 12

nasz Bronek Komoruski wystąpił ostatnio w ukraińskim parlamencie zapewniając o naszej nieustającej przyjaźni i miłości do ukrainy, a za parę chwil ten parlament przyjął uchwałę o obrońcach i bojownikach za wolność ukrainy w tym UPA i OUN.
Wstyd i hańba (jeszcze) prezydencie, nie masz za grosz honoru i polskiej racji stanu.
Zagłosuję nawet na Ogórek byle nie na takiego pseudo prezydenta Polski, dla którego ukraina jest ważniejsza, a ofiary rzezi wołyńskiej cały czas wołają o pamięć.
Odpowiedz

~ot i co

16-04-2015 12:30 12 9

[quote name="..........."][quote name="polak patriota"]Politycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?[/quote]nasi politycy też milczą i udają że nic się nie stało bo pomordowani przez UPA to w większości zwykli prości ludzie. No gdyby tego mordu dokonali Rosjanie to pewnie by wówczas krzyczeli że to okrutne ludobójstwo a tak cicho sza .... aby Ukrainy nie urazić.[/quote]jak Borusiewicza nie wpuszczono do Rosji na pogrzrb Niemcoqwwa to lament był niesamowity , ale że nie wpuszczono polskiej delegacji na obchody 71 rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej to jakoś cichutko o tym ww mediachpolacy-nie-wpuszczeni-na-ukraine-
Odpowiedz

~...........

16-04-2015 12:12 10 10

[quote name="polak patriota"]Politycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?[/quote]nasi politycy też milczą i udają że nic się nie stało bo pomordowani przez UPA to w większości zwykli prości ludzie. No gdyby tego mordu dokonali Rosjanie to pewnie by wówczas krzyczeli że to okrutne ludobójstwo a tak cicho sza .... aby Ukrainy nie urazić.
Odpowiedz

~ot i co

15-04-2015 21:09 8 11

[quote name="polak patriota"]Politycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?[/quote]a o to chodzi że jak mówi powiedzenie " na złość mamie odmrożę sobie uszy" . W Katyniu (jest cmentarz, pomnik, muzeum pomordowanych Polaków, gdzie można urządzać nasze uroczystości, rajdy etc
Na Ukrainie natomiast stawia się obecnie pomniki ale tym którzy naszych mordowali... i to są nasi przyjaciele których wspieramy militarnie i finansowo - oby ta pomoc nam się czkawką nie odbiła.
Odpowiedz

~patryota

15-04-2015 20:55 14 8

Oddział Partyzancki OP 11 ochraniał ludnośc Polską przed Ukrainską Armią Powstańczą (UPA)w Bieszczadach w lipcu,sierpniu 1944 roku .
Odpowiedz

~polak patriota

15-04-2015 17:54 9 8

Politycy Ukraińscy oraz przedstawiciele legalnych organizacji ukraińskich działających w Polsce twierdzą, że nic stało. A nasi politycy od 25 lat na okrągło biją się w piersi i przepraszają za akcję Wisła. Obu historycznych wydarzeń nie da się w żadnym stopniu porównać. I o co tu w tym wszystkim chodzi?
Odpowiedz

~jaco

15-04-2015 09:07 12 9

13 lipca, w rocznicę rozpoczęcia największych mordów Polaków (1943 rok), jest obchodzony dzień pamięci o Rzezi Wołyńskiej. Jedno z największych ludobójstw w histori świata, około 150-200 tyś. (tylko rzeź Ormian przez Turków w 1915 roku, 1,5 mln, była większa). Niestety prze nasze "łże elity" jest to wydarzenie marginalizowane w imię wielkiej "przyjaźni" z rezunami z UPA i OUN.
Może coś zorganiujemy w lipcu?.
Odpowiedz

~ot i co

14-04-2015 22:52 9 7

[quote name="Ciekawski"]Ciekawe kiedy będą robić obchody zbrodni na Wołyniu. O tej się teraz nie pamięta bo to teraz nie poprawnie politycznie.[/quote] watpię aby w najbliższym czasie to nastąpiło, przecież Ukraińcy to teraz nasi najlepsi przyjaciele a UPA "bohaterowie", nie wyszła
Odpowiedz

~Ciekawski

14-04-2015 19:36 13 4

Ciekawe kiedy będą robić obchody zbrodni na Wołyniu. O tej się teraz nie pamięta bo to teraz nie poprawnie politycznie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.