W najbliższą niedzielę (22.06) w Zręcinie odbędzie się zbiórka krwi. W ambulansie będzie można oddać każdy rodzaj krwi.

Organizatorem zbiórki jest Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zręcinie. Przy remizie OSP stanie specjalistyczny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Zbiórka potrwa od godz. 09:00 do 13:00.

Kto może oddać krew? Osoby od 18 do 65 roku życia:
- które ważą co najmniej 50 kilogramów;
- u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
- które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
- które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Trzeba być wyspanym, zdrowym i wypoczętym. To znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych.

Należy jednak poinformować lekarza kwalifikującego o wszystkich przyjmowanych suplementach diety oraz lekach. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

inf. własna / OSP Zręcin