W niedzielę 4 maja w Zręcinie odsłonięto tablicę smoleńską poświęconą pamięci senatora Stanisława Zająca i 95 osób które zginęły w katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku.

Uroczystości rozpoczęły się o godz 08:30 w kościele parafialnym w Zręcinie gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszę poprowadził ks. dr Wacław Socha, proboszcz parafii Zręcin.

Po zakończonej Mszy Św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy smoleńskiej w przycmentarnej kaplicy, które rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego.
Odsłonięcia tablicy dokonali: senator Alicja Zając, wdowa po Stanisławie Zającu, ks. Jerzy Moskal i poseł Piotr Babinetz.

Całej uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im św. Jana Kantego w Zręcinie, Gimnazjum im. Ignacego Łukasiewicza ze Świerzowej Polskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zręcina.- Byłem świadkiem, jak wielu z naszej parafii, gminy, prosiło Cię o pomoc. Nie potrafiłeś odmówić, nikomu. I nawet w te błahe sprawy tłumaczyłeś co mają zrobić, gdzie się udać, czy jak napisać pismo. Pisałeś nieraz na kolanie, dyktowałeś, interweniowałeś [...] postępował zawsze zgodnie z katolickimi zasadami, rodzinę stawiał zaraz po bogu i ojczyźnie, służył prawdzie, pomagał ludziom, wsłuchiwał się cierpliwie - wspominał senatora Stanisława Zająca, Jerzy Szczur.

Fundatorami tablicy są członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Forum Inicjatyw Społeczych w Zręcinie. Tablicę zaprojektował Jerzy Szczur na prośbę Stowarzyszenia FIS, a ks. proboszcz dr Wacław Socha uzyskał zgodę od Kurii Biskupiej w Przemyślu na umieszczenie tablicy w kaplicy.

inf. własna / Zofia Widziszewska