W niedzielę 18 listopada w Domu Ludowym w Żeglcach odbyło się otwarcie wystawy "Żeglce naszych Przodków - Podróż w głąb historii lokalnej".
Wystawa "Żeglce naszych Przodków - Podróż w głąb historii lokalnej" to rezultat pracy uczestników projektu o tym samym tytule, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żeglce "Że Chcę" w ramach ogólnokrajowego programu grantowego "Patriotyzm Jutra". Program ten jest realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Żegleckie stowarzyszenie na realizację projektu otrzymało dofinansowanie w kwocie 16 tys. zł.

Tematem projektu było samodzielne odkrywanie historii Żeglec i ich dawnych mieszkańców przez współczesnych mieszkańców. Składał się on z kilku etapów. Uczestnicy wzięli udział w cyklu warsztatów mających na celu merytoryczne przygotowanie do prowadzenia badań nad lokalną historią aby następnie rozpocząć poszukiwania śladów przeszłości, często bardzo odległej. Efektem poszukiwań jest wystawa i wydany album.

Pierwszego dnia otwarcia niezwykłą wystawę w Domu Ludowym w Żeglcach odwiedziło około 150 osób. W sporej części byli to dalecy krewni osób uwiecznionych na czarno-białych fotografiach zaprezentowanych na wystawie. Łącznie udało się zebrać około 300 eksponatów, w większości zdjęć i dokumentów.

Aktualnie wystawa została przeniesiona do Szkoły Podstawowej w Żeglcach, gdzie odbędą się dla uczniów lekcje muzealne z historii lokalnej. Wystawa powróci do Domu Ludowego w Żeglcach z początkiem grudnia i będzie dostępna do końca roku. Szczegółowy harmonogram zwiedzania zostanie udostępniony na stronie www.zeglce.pl.

Wszystkie osoby, które chcą udostępnić lub przekazać pamiątki, dokumenty lub zdjęcia mogące wzbogacić wystawę, mogą to zrobić w Domu Ludowym w Żeglcach w godzinach jej otwarcia. Odwiedzając wystawę można odebrać bezpłatny egzemplarz albumu towarzyszącego wystawie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia:

Zobacz zdjęcia

~Anonim

24-11-2018 20:47 8 10

A nie mówiłem, ze stolyca ;)
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.