Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka" alarmuje o postępującej dewastacji nawierzchni oraz zagrożeniu bezpieczeństwa na ul. Składowej w Świerzowej Polskiej. 3 kwietnia organizowany jest protest i blokada drogi.
Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka" przesłało oświadczenie, w którym poinformowało, że działając w imieniu oraz na rzecz mieszkańców ul. Składowej w Świerzowej Polskiej, organizuje protest, mający na celu uwidocznienie problemu złej organizacji ruchu ulicą Składową. Brak działań ze strony zarządcy drogi, którym jest Gmina Chorkówka prowadzi do postępującej dewastacji nawierzchni oraz zagrożenia bezpieczeństwa jej użytkowników.

- Pierwsze działania w tej sprawie Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka" podjęło w 2021 roku podczas rozmów w trakcie spotkań z radnymi i władzami gminy. W lipcu tego samego roku przedstawiciele Stowarzyszenia odbyli również rozmowę z jednym z wiceprezesów i jednocześnie właścicieli lokalnej betoniarni. Został on poproszony o przekierowanie ruchu ciężkiego na przyległą ulicę Przemysłową, której parametry są odpowiednie do obsługi takiego ruchu - informuje Grażyna Więcek, wiceprezes Stowarzyszenie "Zielona Gmina Chorkówka".

Stowarzyszenie informuje, że usłyszeli z ust wiceprezesa betoniarni zapewnienie, iż w planach inwestycyjnych stanowisko mieszkańców zostanie uwzględnione, będzie to jednak rozłożone w czasie do około dwóch i pół roku.

- Zakład dokonał poszerzenia bramy wjazdowej, co umożliwiło skręt ciężkich samochodów na ulicę Przemysłową by przekierować ruch. Postępująca rozbudowa zakładu oraz chęć większych zysków powodują jednak, iż zaprzestano korzystania z ulicy Przemysłowej, a ruch z powrotem przekierowano na ulicę Składową, która jest o kilkadziesiąt metrów krótsza - czytamy w oświadczeniu.

Według "Zielonej Gminy Chorkówka", dodatkowy tłok stanowią samochody dojeżdżające do pobliskiej hurtowni spożywczej, które ulicą Składową skracają sobie dojazd do ulicy głównej, czyli Zręcińskiej.

- Za każdym z tych pojazdów wzbijają się tumany szarego pyłu, którego chmury wdzierają się do domów, osiadają na elewacjach i samochodach. Tak duże natężenie ruchu ciężarowego generuje hałas, niszczy nawierzchnię oraz pobocza ulicy. Władze gminy zdają się pozostawać głuche na wezwania mieszkańców do uregulowania zaistniałej sytuacji poprzez przekierowania całego ruchu ciężkiego generowanego przez zakłady nieprzyległe do ulicy Składowej alternatywną i przystosowaną do tego ulicą Przemysłową. W obliczu zaistniałej sytuacji mieszkańcy zmuszeni są do wyrażenia swojego stanowczego sprzeciwu poprzez organizację protestu - napisano w oświadczeniu.

Protest zaplanowano w najbliższą środę, 3 kwietnia. Ma on przyjąć formę blokady drogi dla przejazdu samochodów ciężkich, tzn. o tonażu powyżej 3,5 tony. Protest, który został zgłoszony do wójta Gminy Chorkówka, odbędzie się w godzinach od 10.00-16.00 na styku ulic: Składowa i Zręcińska oraz Składowa i Przemysłowa.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.