Połowa grudnia to moment, w którym nastąpi całkowite wyłączenie dotychczasowego sygnału telewizyjnego. Wielu obywateli wciąż nie jest gotowych na te zmiany.
Początkowo zakładano, że przejście multipleksu MUX - 3 na standard DVB-T2 HEVC stanie się faktem pod koniec 2023 roku, według nieoficjalnych informacji wiadomo już jednak, że do zmian dojdzie wcześniej.

Wygaszanie sygnału rozpoczęło się już w 2022 roku, stary sygnał zastępowany był cyfrowym, do czego potrzebny był jednak nowy dekoder oraz przystosowany do niego model telewizora. Bez tego, odbieranie sygnału nie byłoby możliwe.

Zmiany zostały jednak zahamowane już w trakcie, między innymi przez konflikt na Ukrainie, władze chciały, by w tym niepokojącym dla całego kraju momencie, każdy obywatel miał stały dostęp do informacji. Rząd przedłużył więc możliwość korzystania ze starego systemu, jego posiadacze mieli jednak dostęp wyłącznie do kanałów TVP. W tym roku ostatecznie się to jednak zmieni.

W nocy z 14 na 15 grudnia przełączenie na nowy standard zaprowadzone zostanie w zachodniej części Polski. W nocy z 18 na 19 grudnia przyjdzie pora na wschodnie województwa. Według badań nawet 200 tysięcy gospodarstw może stracić w tych dniach dostęp do mediów.

Na MUX składają się stacje, takie jak: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Historia. Po przeniesieniu na nowy standard, stare DVB - T wspierane przez MUX - 8, dostarczać będzie tylko kanałów Metro, Zoom TV, WP i Nowa TV.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.