Społeczność Świerzowej Polskiej (gmina Chorkówka) uczciła pamięć Cecylii Święch, społeczniczki, wieloletniej nauczycielki ze Szkoły Podstawowej.
29 i 30 października w Zręcinie i Świerzowej Polskiej odbyły się uroczystości poświęcone Cecylii Święch.

Uroczystość na cmentarzu w Zręcinie

Cecylia Święch urodziła się w 1900 roku w Brzezinach (obecnie gmina Wielopole Skrzyńskie), przez ponad 40 lat pracowała w szkole w Świerzowej Polskiej. Już w 1928 roku założyła w szkole bibliotekę.

Przez kolejne lata dała się poznać jako oddana dzieciom i młodzieży nauczycielka, wychowawczyni wielu pokoleń uczniów, lokalna społeczniczka i animatorka wielu działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej - prowadziła kronikę szkoły (dziś nieocenione źródło wiedzy o placówce i historii wsi), założyła Koło Gospodyń Wielskich (1924 r.), zorganizowała pierwsze dożynki w Świerzowej Polskiej (1937 r.). Pracę w szkole zakończyła w 1972 roku, zmarła sześć lat później, spoczęła na cmentarzu w Zręcinie.

spotkanie w Świerzowej Polskiej

W 45. rocznicę jej śmierci społeczność wsi Świerzowa Polska wraz ze Szkołą Podstawową uczciły pamięć tej wyjątkowej osoby.

29 października odbyła się msza święta w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zręcinie, po której nastąpiło przejście na cmentarz parafialny, poświęcenie nowego nagrobka, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Cecylii Święch.

Byli nauczyciele ze Świerzowej Polskiej

Dzień później, w poniedziałek 30 października mieszkańcy wsi, nauczyciele obecni i emerytowani, uczniowie i zaproszeni goście spotkali się na wieczornicy poetyckiej w hali sportowej przy Zespole Szkół w Świerzowej Polskie. Podczas spotkania uczniowie upamiętnili postać byłej nauczycielki, a ci, którzy byli jej uczniami, z sentymentem wspominali lata szkolne.

W części muzycznej oprócz uczniów wystąpił Zespół Śpiewaczy Seniorzy działający przy Kole Gospodyń Wiejskich z utworami napisanymi przez Cecylię Święch.

Spotkanie było doskonałą okazją do spotkania kilku pokoleń uczniów i nauczycieli. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Organizujesz interesujące wydarzenie? Z przyjemnością o tym napiszemy!
Skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.