Kolejna grupa maluchów będzie mogła korzystać z samorządowego żłobka w Świerzowej Polskiej. 26 października oficjalnie otwarto nowe pomieszczenie oraz salę do nauki sensorycznej.
Samorządowy żłobek w Świerzowej Polskiej "Akademia Malucha" (pierwszy i jedyny do tej pory na terenie gminy Chorkówka) działa od początku lutego 2020 roku. Opiekę w nim znajdują maluchy w wieku od 11 miesięcy do 3 lat z terenu gminy Chorkówka. Od 6 listopada br. w nowym pomieszczeniu opiekę znajdzie kolejna grupa maluchów. Dzisiaj (26 października) odbyło się jego uroczyste otwarcie.

Otwarcie nowych pomieszczeń w Żłobku w Świerzowej Polskiej

Wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski przypomniał, że decyzja o budowie żłobka zapadła kilka tygodni po objęciu przez niego stanowiska wójta, a była spowodowana sygnałami wielu mieszkańców, że takiej placówki w gminie brakuje. Wybrano Świerzową Polską, gdzie znajdowały się dwa obiekty szkolne: gimnazjum oraz zespół szkół.

- Szkoła podstawowa została przeniesiona do budynku po gimnazjum, natomiast w zespole szkół część obiektu mogła zostać przekształcona na żłobek. Nie bez znaczenia był również fakt, że wielu mieszkańców naszej gminy pracuje w Krośnie, a Świerzowa Polska znajduje się po drodze i jadąc do pracy mogą zostawić dziecko a później je odebrać - przypomniał Grzegorz Węgrzynowski.

Otwarcie nowych pomieszczeń w Żłobku w Świerzowej Polskiej

Cały koszt powstania żłobka z dwoma salami wraz z wyposażeniem, w tym nowoczesnej kuchni z pełnym zapleczem i niezbędnymi atestami oraz windą wyniósł ponad 1,8 mln zł. 990 tys. zł udało się pozyskać z programu "Maluch+" Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gmina z własnego budżetu dołożyła około 900 tys. zł. Powstały dwie grupy, a opieką objęto 33 dzieci.

Zainteresowanie rodziców tą formą opieki było tak duże, że władze gminy zdecydowały się na adaptację kolejnego pomieszczenia i utworzenia trzeciej grupy żłobkowej. Przygotowano również salę do nauki sensorycznej. Nowa sala pozwoli na przyjęcie łącznie już 48 dzieci w trzech grupach, ale i tak kilka będzie dalej na liście rezerwowej.

- W ubiegłym roku pojawiła się możliwość wystąpienia o dodatkowe środki z programu "Maluch+" i my również z tego skorzystaliśmy, składając wniosek o wsparcie w kwocie ponad 440 tys. zł. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać taką refundację, czyli sto procent kosztów rozbudowy żłobka - powiedział wójt gminy Chorkówka.

Otwarcie nowych pomieszczeń w Żłobku w Świerzowej Polskiej

Grzegorz Węgrzynowski zapowiedział, że jeśli program Maluch+ będzie nadal funkcjonował w takiej formie i z tak dużym dofinansowaniem, to nie wyklucza, że władze gminy będą rozważać, aby obiekty, które stoją wolne na terenie gminy, mogły być zaadaptowane na potrzeby kolejnych żłobków.

- Myślę, że gdybyśmy mieli czwartą salę, to również zostałaby wypełniona maluchami - dodał wójt Grzegorz Węgrzynowski.

Otwarcie nowych pomieszczeń w Żłobku w Świerzowej Polskiej

Podczas oficjalnego otwarcia, symboliczną wstęgę przecięli dyrektor etatowy członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik, wójt Grzegorz Węgrzynowski i zastępca wójta Tomasz Tłuściak. Pomieszczenia poświęcił proboszcz parafii Zręcin ks. dr Wacław Socha.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.