Zakończono konserwację ołtarza bocznego pw. Narodzenia NMP w kościele parafialnym w Kobylanach (gm. Chorkówka) i wykonano pierwszy etap prac przy ambonie.
Krośnieńska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformowała o zakończeniu konserwacji ołtarza bocznego i wykonaniu pierwszego etapu prac przy ambonie w kościele parafialnym w Kobylanach.

Ołtarz datowany jest na 1 ćwierć XX w.. Prace objęły uzupełnianie ubytków drewna, gruntów i scalenie warstw malarskich na strukturze stolarskiej. Pełną konserwację wykonano przy elementach złoconych, gdzie po usunięciu wtórnych nawarstwień, scalono proszkiem oryginalne złocenia. Uzupełniono również ubytki w dwustopniowym podeście.

- Prace wykonane przy rokokowej ambonie miały charakter działań ratowniczych, ponieważ konstrukcja była poluzowana, zaś sama struktura niestabilna i zniszczona na wskutek drewnojadów. W toku przeprowadzonych prac ustabilizowano strukturę obiektu, wykonano wzmocnienia konstrukcyjne, drewno zaimpregnowano i odrobaczono - informuje WUOZ w Przemyślu.

kościól w Kobylanach

Ponadto usunięto wtórne przemalowanie, na koszu odsłonięto najstarszą zachowaną warstwę polichromii, a na baldachimie drugą chronologicznie, która jest równoczasowa z tą na koszu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.