Przed Starostwem Powiatowym w Krośnie zorganizowana została konferencja prasowa poświęcona programowi Rodzina 800+ oraz polityce prorodzinnej w powiecie krośnieńskim.
Dzisiaj (21 sierpnia) w samo południe przed Starostwem Powiatowym w Krośnie odbyła się konferencja prasowa poświęcona sztandarowemu programowi polskiego rządu Rodzina 800+ oraz polityce prorodzinnej w powiecie krośnieńskim.

Poseł Piotr Babinetz podkreślił, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości programy społeczne i prorodzinne są kluczowe, a wśród nich Senior+, Maluch+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jednak programem najważniejszym był program Rodzina 500+, a teraz zwiększony do 800+.

- Jest to program kluczowy, który umożliwia Polakom, a szczególnie polskim rodzinom godne życie, wyjazdy na wakacje, ferie, czy zakupy potrzebnych rzeczy, jak choćby do szkół, a także powrót do nawyku czytania poprzez zakup przez rodziny książek. Jest to olbrzymia zmiana w stosunku do tego, co było w poprzednich latach. Jest to program potrzebny polskim rodzinom i będzie w dalszym ciągu kontynuowany - stwierdził poseł Piotr Babinetz.

Wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr przypomniał, że od 1 stycznia 2024 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększa kwotę z 500 do 800 złotych, a podwyżka ta została wyliczona dzięki odpowiedzialnej polityce rządu, by większe środki mogły trafić do polskich dzieci, do polskich rodzin.

- Do tej pory, od początku programu Rodzina 500+ , do dzieci z naszego województwa trafiło 13,5 mld złotych. Wspomnę też między innymi o bonie turystycznym. Było to bardzo potrzebne narzędzie, aby podczas covidu polskie rodziny mogły wyjechać na wymarzony urlop, wymarzone wczasy. Program ten służył również polskim przedsiębiorcom z branży turystycznej - powiedział Radosław Wiatr.

Konferencja 800 plus w Krośnie

Wicewojewoda dodał, że we wrześniu na konta emerytów trafi 14 emerytura.

Starosta krośnieński Jan Pelczar poinformował, że w 2022 roku złożonych było ponad 18,5 tysiąca wniosków na wsparcie z programu Rodzina 500+, a ogólne wsparcie finansowe wyniosło ponad 62 mln zł.

Starosta wspomniał również, że w 2014 roku wsparcie na inwestycje w powiecie krośnieńskim wyniosło 7,8 mln zł, a rok 2022 to jest 124 mln zł.

- Jest to niesamowite wsparcie dla rozwoju naszego powiatu, na drogi, oświatę, czy inne dziedziny. W okresie covidowym, przedsiębiorcy otrzymali wsparcie na kwotę 78 mln zł. Widzimy, że rząd dba o sytuację w kraju, o rozwój. I to widzimy nie tylko w powiecie krośnieńskim, ale i w całej Polsce - zaznaczył starosta Jan Pelczar.

Zuzanna Wojtoń, dyrektor OREW w Rymanowie, reprezentująca również Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie, powiedziała, ze placówki, które prowadzi stowarzyszenie są dotowane ze środków publicznych, również ze środków rządowych. Jest to między innymi subwencja oświatowa, dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także pieniądze z PFRON, czy NFZ.

- Środki rządowe są nam niezwykle pomocne. Dzięki nim wspierane są takie działania, jak prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Nasze stowarzyszenie realizuje wiele projektów, a jednym z priorytetowych jest opieka wytchnieniowa dla członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Projekt ten jest finansowany z Funduszu Solidarnościowego - powiedziała Zuzanna Wojtoń.

Konferencja 800 plus w Krośnie

Wojciech Pelczar reprezentujący Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu powiedział, że placówka w codziennej działalności spotyka się ze wsparciem władz powiatowych i wojewódzkich.

- Wsparcie to jest dla nas bardzo ważne chociażby ze względu na trudną sytuację osób, które u nas zamieszkują. Dziękujemy za to wsparcie i mamy nadzieję, że nadal będziemy pod dobrą opieką naszego państwa, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie - stwierdził Wojciech Pelczar.

Podczas konferencji padło pytanie dotyczące demografii w Polsce.

- Program Rodzina 500+ miał być programem pro demograficznym. Wykresy demograficzne z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości pokazują, że mamy do czynienia raczej z upadkiem Rzeczpospolitej Polskiej. Mamy coraz więcej zgonów i coraz mniej urodzeń. Kobiety boją się rodzić, program in vitro praktycznie nie działa. Coś tu jest nie tak - zwrócił się z pytaniem do posła Piotra Babinetza jeden z dziennikarzy.

- To, że sporo Polaków ostatnio umierało jest winą covidu i myślę, że każdy o tym w Polsce wie, dziennikarze także. Jeśli natomiast chodzi o trendy demograficzne, one wynikają z ogólnej sytuacji cywilizacyjnej, obyczajowej. Natomiast z całą pewnością dzięki programowi 500+, a już niedługo 800+ ten trend demograficzny jest przynajmniej spowalniany i jakoś łagodzony - odpowiedział poseł Piotr Babinetz.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.