Przydomowe oczyszczalnie ścieków są obecnie najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie można podłączyć nieruchomości do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Oprócz szeregu korzyści wynikających z posiadania oczyszczalni, istnieje też wiele obowiązków, jakie trzeba zrealizować, aby instalacja działała wydajnie. Jednym z nich jest cykliczne opróżnianie przydomowej oczyszczalni z resztek osadowych. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi! Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią alternatywę dla powszechnego systemu kanalizacyjnego oraz tradycyjnego szamba. Na ich budowę może zdecydować się niemal każdy właściciel nieruchomości, nie ma tutaj bowiem żadnych wygórowanych wymagań czy kryteriów do spełnienia. Choćby z tego powodu warto przyjrzeć się z bliska tego typu instalacji i spróbować odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Sposób działania przydomowej oczyszczalni - co trzeba wiedzieć?


Przydomowe oczyszczalnie ścieków w przeciwieństwie do szamba są instalacją przepływową, dzięki czemu są bardzo wydajne i przyjazne środowisku naturalnemu. Wyróżniamy m.in. oczyszczalnie drenażowe, z filtrem piaskowym, roślinnym, jak i z osadem czynnym czy niezwykle nowoczesne i skuteczne oczyszczalnie ze złożem biologicznym. Usuwanie zanieczyszczeń odbywa się za pomocą bakterii tlenowych, beztlenowych i wielu innych mikroorganizmów. Najważniejszym elementem oczyszczalni ścieków jest zbiornik, zazwyczaj wielokomorowy, w którym zachodzą najważniejsze procesy. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są praktycznie bezobsługowe, a wyjątkiem jest tutaj jedynie konieczność opróżnienia co jakiś czas osadnika z pozostałych tam resztek.

Jak wygląda opróżnianie oczyszczalni ścieków?


Pozostały w osadniku osad to nic innego jak produkt uboczny procesu fermentacyjnego, który zachodzi podczas oczyszczania ścieków. Opróżnienie osadnika najlepiej jest zlecić specjalistycznej ekipie, która zajmuje się tym na co dzień i posiada odpowiedni sprzęt oraz wiedzę. Zadanie to nie jest bowiem tak proste, jakby się mogło wydawać i wymaga wykonania szeregu czynności oraz zachowania szczególnej ostrożności. W przeciwnym razie może np. dojść do dekompresji gazów, które znajdują się wewnątrz przydomowej oczyszczalni. Po zdjęciu pokryw zewnętrznych i wewnętrznych, wprowadza się do osadnika wąż, dzięki któremu można wypompować osad, z drugiej zaś strony należy wprowadzić wąż doprowadzający wodę. Wszystko po to, aby utrzymać odpowiedni poziom płynów w osadniku.

Co ile opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?


Wiele zależy od rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków, a także pojemności samego osadnika, stopnia eksploatacji, stężenia zanieczyszczeń, które wpływają do oczyszczalni czy ogólnego stanu samej instalacji. Do każdej sytuacji trzeba więc podejść indywidualnie, a przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta danej oczyszczalni. Przyjmuje się jednak, że osadnik powinien być opróżniany nie rzadziej niż raz czy dwa razy w roku, szczególnie w przypadku oczyszczalni starszej generacji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.