7 lutego 2023 roku w Sądzie Rejonowym w Krośnie zapadł wyrok przeciwko Leonardowi B., byłemu komendantowi Posterunku Milicji Obywatelskiej w Chorkówce.
Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Leonarda B. winnym pozbawienia wolności działacza NSZZ ,,Solidarność" Franciszka T. oraz stosowania represji wobec jego żony Zofii T. i nieletnich synów Janusza T. i Władysława T.

Oskarżony dokonał zatrzymania pokrzywdzonego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Krośnie pomimo braku ku temu podstaw prawnych i faktycznych, ponadto użył wobec jego osoby przemocy fizycznej.

- Po przewróceniu na podłogę mieszkania ciągnął go następnie wraz z innym nieustalonym funkcjonariuszem za nogi po schodach budynku do wyjścia, a po jego opuszczeniu po ziemi, do milicyjnego radiowozu, choć pokrzywdzony był w niekompletnym nocnym stroju, bez butów, przy panujących wówczas zimowych warunkach atmosferycznych, narażając go w ten sposób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia - poinformowała prokurator Beata Śmiechowska, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.

Były milicjant oskarżony
Leonard B. kierował także groźby wobec członków najbliższej rodziny pokrzywdzonego, żony i dwóch nieletnich synów oraz stosował wobec nich przemoc fizyczną w celu zmuszenia ich do podpisania oświadczenia, iż wobec pokrzywdzonego nie stosowano przemocy fizycznej przy zatrzymaniu oraz do informowania o jego związkowej działalności.

Były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa z Krosna skazany
Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył Leonardowi B. karę łączną 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.