Zmiana nazwy uczelni nie jest wyłącznie kwestią formalną. Będzie to proces wymagający dopasowania się do rozmaitych wytycznych. Przed uczelnią stają nowe wyzwania, a wszystko po to, aby uzyskać nowe możliwości i móc się dalej rozwijać. Bycie uczelnią akademicką to obecnie zaszczyt, oznaka prestiżu. Jest to pozytywnie odbierane zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich. Najpierw trzeba oczywiście włożyć sporo trudu, aby osiągnąć zamierzone cele. Nagroda jest jednak warta starań.

Czy uczelnia potrzebuje zmiany nazwy?


Zmiany ustawowe przyczyniły się do tego, że obecnie uczelnie państwowe i prywatne mogą wnioskować o stanie się uczelniami akademickimi. Zmiana nazwy na akademię nauk stosowanych jest niezwykłym wyróżnieniem, awansem podnoszącym prestiż. Daje szereg nowych możliwości i pozwala się rozwijać. Oczywiście najpierw trzeba spełnić wiele wymogów, aby uczelnia zawodowa została przekształcona w akademię nauk stosowanych. Możliwe staje się przykładowo nadawanie stopni naukowych, prowadzenie badań naukowych.

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie także została przekształcona w Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie. Nastąpiło to 1 stycznia 2023 roku. Zmiana statusu uczelni sprawia, że zaczyna ona mieć większe znaczenie także za granicą. Staje się częścią elity uczelni akademickich. Może kształcić pedagogów. Jest to wobec tego niezwykle istotne wydarzenie. Przed studentami także otwiera się szereg nowych możliwości. Obecnie studiowanie na akademii nauk stosowanych jest czymś pożądanym. Uzyskanie dobrego wykształcenia ma ogromny wpływ na późniejszą karierę zawodową, pozwala zdobyć dobrze płatną pracę, wymarzone stanowisko.

Liczne korzyści związane ze staniem się uczelnią akademicką


W celu przekształcenia uczelni na akademię nauk stosowanych konieczne staje się wprowadzenie rozmaitych zmian. Są one jednak niezwykle korzystne, wiążą się przykładowo z otwarciem nowych kierunków. Przyciąga to potencjalnych studentów. Trud włożony w przygotowania, czyli spełnienie wszystkich kryteriów formalnych, zostaje wynagrodzony awansem podwyższającym rangę uczelni. Wymogi dotyczą między innymi liczby studentów i zatrudnionych osób.

Akademią może stać się uczelnia, która funkcjonuje od co najmniej 10 lat. Konieczne jest także uzyskanie pozytywnej oceny jakości kształcenia. Należenie do grupy akademickiej to prosta droga do tego, aby stworzyć lepsze możliwości rozwoju dla całej kadry naukowej. Nowa nazwa zobowiązuje do prowadzenia badań naukowych i wytężonej pracy. Studenci mogą liczyć na rozszerzenie oferty o pozycje dotyczące studiów pierwszego i drugiego stopnia. Jeśli uczelni zależy na tym, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku edukacyjnym, to powinna dołożyć starań do uzyskania awansu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.