W Sądzie Rejonowym w Krośnie zakończył się proces ponad 54-letniego księdza. Jakie miał postawione zarzuty i jaki zapadł wyrok?
W przygotowanym akcie oskarżenia prokurator Grzegorz Kazimierski z Prokuratury Rejonowej w Krośnie postawił byłemu proboszczowi jednej z parafii w gminie Chorkówka trzy zarzuty.

Pierwsze dwa dotyczyły tego, że w bliżej nieustalonym okresie, ale nie wcześniej niż od 1 września 2018 r. i nie później niż do 30 czerwca 2019 r., w krótkich odstępach czasu, za pośrednictwem aplikacji Messenger składał po kilka razy dwóm chłopcom poniżej 15 roku życia propozycje wykonania innych czynności seksualnych i ich utrwalenia za pomocą zdjęć i filmów, zmierzając do ich realizacji.

Ponadto w listopadzie bądź grudniu 2017 r. za pośrednictwem internetu, poprzez nadużycie stosunku zależności wynikającego z pełnionej posługi kapłańskiej i związanego z tym nadzoru nad przygotowaniem małoletniego do sakramentu bierzmowania, usiłował w toku rozmowy za pośrednictwem aplikacji Messenger namówić do wykonania innej czynności seksualnej i przesłania do siebie nagrania. Nie osiągnął jednak swojego celu z uwagi na sprzeciw nastolatka.

Proces duchownego toczył się w krośnieńskim Sądzie Rejonowym z wyłączeniem jawności. Sąd ogłosił wyrok wczoraj. Ksiądz został uznany winnym popełnienia zarzutów z aktu oskarżenia, ale sąd w niewielkim stopniu zmienił opis czynów.

Sędzia Artur Lipiński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krośnie poinformował, że oskarżony został skazany na łączną karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata. W okresie próby ksiądz zostanie oddany pod dozór kuratora sądowego.

Sąd orzekł również wobec mężczyzny środek karny w postaci zakazu zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów i działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi na okres 10 lat.

Oskarżony ma również zakaz kontaktowania się z dwoma pokrzywdzonymi i zakaz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów przez okres siedmiu lat, a w przypadku trzeciego z poszkodowanych przez pięć lat.

Sąd orzekł też między innymi wobec duchownego środek zabezpieczający w postaci specjalistycznej terapii, a także orzekł nawiązki wobec pokrzywdzonych.

Podobnie jak cały proces, uzasadnienie wyroku było niejawne.

Wyrok, który zapadł wczoraj, jest nieprawomocny. Stronom przysługuje złożenie apelacji do Sądu Okręgowego w Krośnie.

O ustaleniach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie pisaliśmy w tekście: Co z procesem byłego proboszcza z gminy Chorkówka?

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.