Zakończyło się śledztwo przeciwko ponad 50-letniemu duchownemu. O co Prokuratura Rejonowa w Krośnie oskarżyła byłego proboszcza jednej z parafii w gminie Chorkówka i szkolnego katechetę?
Skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Krośnie zakończyło się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie przeciwko ponad 50-letniemu księdzu.

Po trwającym ponad dwa lata śledztwie, byłemu proboszczowi jednej z parafii w gminie Chorkówka postawione zostały trzy zarzuty.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że składał dwóm małoletnim poniżej 15 lat propozycje wykonania tzw. innych czynności seksualnych i ich utrwalania za pomocą zdjęć i filmów, zmierzając do ich realizacji. W przypadku obydwu chłopców czynów tych miał się dopuścić za pośrednictwem aplikacji portalu społecznościowego po kilka razy wobec jednego i drugiego chłopca w krótkich odstępach czasu w okresie od 1 września 2018 r. i nie później niż do 30 czerwca 2019 r. - poinformowała Prokurator Rejonowy w Krośnie Iwona Czerwonka-Rogoś.

Duchowny ma postawiony również trzeci zarzut. Prokuratura ustaliła, że w listopadzie lub grudniu 2017 r., w toku prowadzonej rozmowy za pośrednictwem aplikacji, usiłował doprowadzić nastolatka do wykonania innej czynności seksualnej i przesłania do siebie nagrania. Nie osiągnął jednak swojego celu z uwagi na sprzeciw chłopca.

4 października 2019 roku dyrektor szkoły podstawowej w miejscowości, w której ponad 50-letni ksiądz był proboszczem i uczył religii, złożył ustne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez duchownego.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w trakcie rozmowy jednej z nauczycielek z dwoma uczniami wyszło na jaw, że mogło dojść do niewłaściwych zachowań katechety wobec uczniów. Podczas kolejnych rozmów sporządzona została notatka, do której załączono treści wiadomości przesyłanych z konta należącego do duchownego. Miały w nich być wiadomości zawierające konkretne oczekiwania czy propozycje dotyczące czynności seksualnych oraz ich rejestracji i przekazywania. Były one wysyłane w godzinach nocnych. Także podczas religii ksiądz miał wykonywać nieprzyzwoite rysunki.

Gdy uczniowie zablokowali konto, z którego były wysyłane propozycje, katecheta miał się stać wobec nich złośliwy i arogancki. W związku z uzyskanymi informacjami, dyrektor szkoły podjął decyzję o zawieszeniu księdza w pełnieniu obowiązków katechety.

W trakcie prowadzonych czynności ustalono kolejną osobę, która mogła być pokrzywdzona przez księdza. Inny nastolatek potwierdził, że podczas przygotowań do bierzmowania otrzymywał wiadomości o "zboczonych" treściach, zachęcające do wykonania innej czynności seksualnej i przesłanie nagrania.

Biegła psycholog w opinii sądowo psychologicznej uznała, że informacje przekazane przez pokrzywdzonych nastolatków są wiarygodne i brak jest podstaw do stwierdzenia, że przejawiają oni tendencje do fantazjowania, konfabulowania oraz zniekształcania zdarzeń.

Opinię w sprawie wydawał także biegły z zakresu informatyki. Do analizy przekazano mu zabezpieczone telefony komórkowe.

- W trakcie przeszukania i zabezpieczenia nośników danych od księdza nie udało się znaleźć laptopa i wcześniej używanego telefonu komórkowego. Duchowny oświadczył, że na początku października 2019 r. w kancelarii adwokackiej w Krośnie laptop został uszkodzony i sprzedał go później w Krakowie, a użytkowany telefon także uległ uszkodzeniu w tym samym dniu co laptop - powiedziała prokurator Iwona Czerwonka-Rogoś.

Ponad 50-letni były proboszcz jednej z parafii w gminie Chorkówka nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

~Prawie

08-01-2022 13:18 13 16

niewinny jak Ziobro.
Odpowiedz

~Józef

08-01-2022 10:38 12 15

Seria korzystnych zbiegów okoliczności w kancelari adwokackiej. Tak niewiarygodne że moze byc cudem.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.