Przed dokonaniem właściwego wyboru krzeseł należy wziąć pod uwagę fakt, czy jadalnia stanowi osobne pomieszczenie, czy też znajduje się w kuchni. W przypadku oddzielnego pomieszczenia wybór odpowiedniego krzesła nie powinien stanowić większego problemu. Najlepiej dobierać krzesła do stołu, a nie odwrotnie.

Można oczywiście kupić gotowy zestaw, ale takie rozwiązanie nie daje możliwości stworzenia własnej, ciekawej aranżacji. Obecnie wszystkie chwyty są dozwolone. Możemy nie tylko poszaleć z kolorami, ale również z rodzajami krzeseł. Kiedyś nie do pomyślenia, natomiast dzisiaj łączenie różnego rodzaju krzeseł w jednym pomieszczeniu jest zdecydowanie mile widziane.

Zacznijmy jednak od początku. Po pierwsze wysokość krzesła. Powinna być tak dobrana do stołu, bo sięgał on siedzącemu do połowy klatki piersiowej. Oznacza to, że siedzisko krzesła powinno znajdować się około 45-49 cm nad podłogą. Przede wszystkim musi być również wygodne, czyli nie zbyt twarde, ale jednocześnie nie zbyt miękkie, by uniknąć zapadania się. Jeśli chodzi o oparcie powinno ono być na tyle wysokie, by zapewnić odpowiednie podparcie pleców. Krzesło powinno zajmować około 60 cm przy stole. Taka szerokość pozwala na swobodę ruchów. Zanim zaczniemy rozglądać się za właściwymi krzesłami, musimy określić ich liczbę. Zazwyczaj odpowiada ona liczbie domowników powiększonej o 2 dodatkowe miejsca dla gości. Oczywiście jeśli mamy odpowiednio duży stół i przestronną jadalnię, tych miejsc może być więcej. Dopiero z takim przygotowaniem można wreszcie udać się do sklepu lub usiąść przed komputerem i poszukać wymarzonych krzeseł w sklepie internetowym.

Rodzaje krzeseł


Możemy wybierać m.in. spośród krzeseł tapicerowanych i drewnianych (https://www.centrumkrzesel.pl/drewna-tkanina/186/c). Te pierwsze pasują niemalże do każdego wnętrza. Są miękkie i wygodne. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się obicia wykonane z prawdziwej lub ekologicznej skóry. Istotną rolę odgrywa również kolor. Jasna tapicerka szybciej ulega zabrudzeniu i widać na niej nawet najdrobniejszą plamkę, o którą nietrudno w trakcie spożywania posiłku. Dlatego lepiej wybrać obicie w ciemniejszym odcieniu. Ewentualnie możemy pokusić się o wybór wzorzystej tapicerki w niejednolitym kolorze.

Alternatywne rozwiązanie mogą stanowić krzesła drewniane. Nie są co prawda tak wygodne, ale znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Dobrym pomysłem jest zastosowanie materiałowych pokrowców lub poduszek na siedziska, które można zdjąć i wyprać. Krzesła drewniane są zdecydowanie trwalsze i mają charakter ponadczasowy. Będą odpowiednie zarówno dla nowoczesnego, jak i rustykalnego wnętrza.

Obecnie równie praktyczne mogą okazać się krzesła plastikowe (https://www.centrumkrzesel.pl/modne-trwale-tworzywa-1/189/c). Nie tylko idealnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, ale też nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Na rynku dostępny jest cały szereg ciekawych modeli, dzięki czemu krzesła tego typu stają się coraz popularniejsze. Należy również dodać, że są znacznie tańsze od krzeseł tapicerowanych i drewnianych.

Jeżeli posiadamy liczną rodzinę, a miejsca w jadalni jest jak na lekarstwo, ratunkiem może okazać się ławka. Pozwala ona maksymalnie wykorzystać miejsce przy stole. Dzięki niej zyskujemy cenne centymetry, które przy tradycyjnych krzesłach są przewidziane na odstępy. Wśród ławek również panuje szeroki wybór. Znajdziemy ławki wykonane zarówno w klasycznym, nowoczesnym jak i rustykalnym stylu. Pamiętajmy, że przy ścianie lepiej się sprawdzi ławka z oparciem, przy czym od zewnętrznej strony można ustawić tę bez oparcia, zwłaszcza kiedy nie posiadamy zbyt wiele miejsca i każdy centymetr jest na wagę złota. Niezależnie od tego, przed dokonaniem właściwego wyboru modelu należy kierować się tymi samymi kryteriami co przy krzesłach, czyli najważniejsze są wygoda i trwałość.

Zupełnie inne rozwiązanie dotyczy sytuacji, kiedy nasza jadalnia i kuchnia stanowią jedno, zamknięte pomieszczenie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą krzesła sztaplowane. Dzięki temu, że można włożyć jedno w drugie oszczędzamy miejsce. Ewentualnie można wziąć pod uwagę krzesła składane, zwykłe taborety lub stylowe hokery (https://www.centrumkrzesel.pl/krzesla-barowe-hokery-2/187/c).

Podsumowanie


O ile wybór krzeseł do jadalni nie jest trudny, tak do małej kuchni stanowi już nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji musimy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz skupić się na funkcjonalności i oszczędności miejsca. Dalszy wybór konkretnego stylu zależy już tylko od naszej wyobraźni i zasobności portfela.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.