8 maja Krośnieński Holding Komunalny podpisał dwie umowy ze spółką AGZ z Krosna na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. Nowe instalacje powstaną przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów oraz Zakładzie Uzdatniania Wody "Jasiołka" w Szczepańcowej. Na realizację tych inwestycji spółka otrzymała dofinansowanie z NFOŚiGW w Warszawie.
Niezależność i samowystarczalność energetyczna to priorytetowe kierunki rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Aktualnie spółka posiada 18 instalacji prądotwórczych o łącznej mocy ok. 3600 kWh i ma plan na budowę kolejnych.

W najbliższym czasie powstaną m.in. dwie instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii, które dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wybuduje firma AGZ z Krosna. Umowy na wykonawstwo inwestycji o łącznej wartości ok. 2,1 mln zł netto zostały podpisane w środę, 8 maja 2024 r.

- Rynek energii bardzo dynamicznie się zmienia. Wobec dużych wahań cen energii i coraz częściej występujących cen ujemnych bardzo dużej wagi nabierają możliwości magazynowania energii. Stąd też nasze decyzje o budowie instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. - Widzimy w nich duży potencjał, gdyż nie tylko zwiększą się nasze zdolności produkowania energii, ale i jej magazynowania w miejscu wytworzenia. Te inwestycje dadzą nam szanse magazynowania energii wtedy, kiedy jest ona szczególnie tania i zużywać ją wtedy, kiedy jej ceny są bardzo wysokie - dodaje Janusz Fic.

Podpisanie umowy
Umowę podpisano 8 maja

Nowe instalacje PV z magazynami energii powstaną w dwóch różnych lokalizacjach i będę mieć różne moce. Pierwsza z nich powstanie na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 350 kWp i magazynie energii o mocy 350 kWh. Koszt jej budowy to 1 835 600,00 zł (netto). Druga instalacja PV - o mocy 80 kWp i magazynie energii o mocy 40 kWh - powstanie na terenie Zakładu Uzdatniania Wody "Jasiołka" w Szczepańcowej. Kosz jej wykonania to 323 800,00 zł (netto).

Obydwie instalacje mają być gotowe w ciągu 12 miesięcy od podpisania umów, czyli najpóźniej do maja 2025 r. Wykonawcą ich budowy jest spółka AGZ z Krosna.

- Spółka AGZ od 30 lat prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa sieci energetycznych, i w tym zakresie posiadamy spore doświadczenie - mówi Grzegorz Zarzycki, prezes firmy AGZ. - Na swoim koncie mamy wiele robót, w tym realizowanych na terenie miasta Krosna. Jesteśmy wykonawcą m.in. oświetlenia stadionu przy ulicy Legionów, oświetlenie wraz ze sterowaniem pasa startowego i dróg kołowych na krośnieńskim lotnisku, czy systemu sterowania ruchu kołowego na DK 28. Zajmujemy się też budową farm fotowoltaicznych. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy instalacji PV o mocy 1 MW ze stacją transformatorową w Rymanowie - wylicza Grzegorz Zarzycki.

Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie
Regionalne Centrum Odzysku Odpadów

Według planów Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego energia elektryczna produkowana w dwóch nowo budowanych instalacjach fotowoltaicznych będzie w całości zużywana na potrzeby spółki, podobnie jak energia wytwarzana przez już istniejące już w spółce obiekty prądotwórcze.

- Krośnieński Holding Komunalny posiada 18 instalacji prądotwórczych, w tym kogeneracyjną instalację biomasową ORC, małą turbinę wodą, trzy silniki na biogaz oraz 13 instalacji fotowoltaicznych. W 2023 r. obiekty te wyprodukowały 13 004 MWh energii elektrycznej, przy czym zużycie całkowite energii elektrycznej w spółce wyniosło ok. 12 550 MWh. W porównaniu do 2022 r. produkcja energii elektrycznej w spółce wzrosła w 2023 r. o 5,3% i była większa niż jej zużycie - wyjaśnia Janusz Fic. - Liczymy, że po wybudowaniu kolejnych instalacji i to z magazynami energii nasz bilans energetyczny będzie jeszcze lepszy - dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Budowa nowych instalacji PV z magazynami energii realizowana jest w ramach programu NFOŚIGW - Ciepłownictwo powiatowe - i jest dofinansowana - po ok. 50% wartości netto inwestycji - w formie dotacji i pożyczki. Docelowo, w ramach tego projektu instalacja PV z magazynem energii powstanie też przy przepompowni ścieków przy ul. Ściegiennego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.