Czy Gmina Chorkówka sprzeda działkę, na której obecnie znajduje się stadion piłkarski w Szczepańcowej? Dyskusja podczas zebrania wiejskiego i deklaracja wójta Grzegorza Węgrzynowskiego.
W niedzielne popołudnie (22 maja) w sali domu ludowego w Szczepańcowej odbyło się zebranie wiejskie. Jego głównym tematem był pomysł sprzedaży przez Gminę Chorkówka terenu przy ul. Polnej, gdzie znajduje się obecnie stadion, który jest w użytkowaniu KS Szczepańcowa. W zebraniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Szczepańcowej oraz zaproszeni goście.

Prowadzący zebranie poinformował, że 11 kwietnia br. do przewodniczącego Rady Gminy Chorkówka wpłynęło pismo z firmy Styrobud z siedzibą w Trzebosi z prośbą o umożliwienie zakupu działki nr 299/4 w Szczepańcowej. Działka ta przylega bezpośrednio do zakładu produkcyjnego, a jej zakup umożliwiłby zorganizowanie alternatywnego wyjazdu dla betoniarek z zakładu na ul. Polną, odciążając ruch na ul. Składowej w Świerzowej Polskiej. W piśmie jest również informacja, że Styrobud zawarł w ostatnim czasie umowy na dostawy betonu na budowę drogi S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica. Firma jest również w trakcie rozmów dotyczących dostaw betonu na kolejne odcinki S19, między innymi na odcinku Babica - Jawornik, Iskrzynia - Miejsce Piastowe oraz Miejsce Piastowe - Dukla. W przypadku nabycia działki, planowana jest rozbudowa węzła betoniarskiego, z którego można dostarczać beton na te inwestycje. Spowoduje to rozwój zakładu w Szczepańcowej, a tym samym doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy oraz zwiększy wpływy do budżetu gminy.

W ślad za tym Przewodniczący Rady Gminy Chorkówka zwrócił się do Rady Sołeckiej w Szczepańcowej o opinię.

Rada Sołecka zebrała się na posiedzeniu 5 maja i wypracowała opinię w tej sprawie. Wszyscy wyrazili sprzeciw co do sprzedaży przez gminę działki, na której obecnie znajduje się stadion piłkarski.

- Działka ma dla sołectwa niezmiernie istotne znaczenie z uwagi na jej charakter publiczny i użytkowy, areał, lokalizację, infrastrukturę towarzyszącą, dojazd do drogi gminnej. Sprzedaż działki i zmiana sposobu jej użytkowania będzie wiązać się z kolejną uciążliwością dla części wsi. Zagospodarowanie tej zielonej części wsi o charakterze rekreacyjno-sportowym pod działalność produkcyjną jest przez wszystkich zebranych na posiedzeniu Rady Sołeckiej nieakceptowalne - stwierdzili między innymi członkowie Rady Sołeckiej i zdecydowali, by w tej sprawie zwołać zebranie wiejskie.

Zebranie wiejskie w Szczepańcowej
W zebraniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców

Uczestniczący w zebraniu wiejskim (22 maja) wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski potwierdził, że równocześnie z pismem do przewodniczącego Rady Gminy, pismo od firmy Styrobud wpłynęło do niego.

- Odpisałem 29 kwietnia, że opinie w tej sprawie wydadzą wszystkie organizacje działające w Szczepańcowej i to, co zostanie wypracowane przez te organizacje, będzie stanowiskiem wiążącym - wyjaśnił wójt Grzegorz Węgrzynowski.

Prezes KS Szczepańcowa Dariusz Gierlicki nadmienił, że obecnie piłkarze rozgrywają mecze na boisku w Chorkówce.

- Chcemy grać u siebie, ale obecne wymagania związku piłki nożnej kategorycznie nam tego zabraniają. Nie mamy szatni z bieżącą wodą, nie mamy też ogrodzenia oddzielającego od drogi. Dlatego obiekt w Szczepańcowej nie został dopuszczony do rozgrywek. Nasz budżet na ten rok to 10,6 tys. zł, które dostajemy z gminy, a koszt utrzymania drużyny, wraz z wszystkimi kosztami to drugie tyle. Nie jesteśmy więc w stanie ani postawić szatni, ani wybudować ogrodzenia. Przykładowo koszt szatni, tzw. wóz Drzymały, z doprowadzeniem wody, to około 150 tys. zł. Gmina nie wykonała żadnych starań, by doprowadzić do obiektu wodę i prąd. Zapewniania pana wójta z okresu, kiedy kandydował na to stanowisko, że nam pomoże, trochę się rozbiegły, idą w innym kierunku - poinformował Dariusz Gierlicki.

Na zarzuty odpowiedział wójt Grzegorz Węgrzynowski. Stwierdził, że w związku ze stanowiskiem mieszkańców Szczepańcowej, co do sprzedaży działki, temat budowy szatni spełniającej wymagania powróci. Są różne źródła dofinansowania z zewnątrz i ma nadzieję, że będzie można z nich skorzystać.

- Będę robił wszystko, by ten stadion doprowadzić do ładu. Aby jednak móc skorzystać z dofinansowania z zewnątrz, musimy to robić tak, by miało to "ręce i nogi", czyli z szatnią i ogrodzeniem - odpowiedział Grzegorz Węgrzynowski.

stadion piłkarski w Szczepańcowej
Tak obecnie wygląda stadion piłkarski w Szczepańcowej

Zebranie Wiejskie w Szczepańcowej podjęło uchwałę przygotowaną wraz z uzasadnieniem przez Radę Sołecką.

Czytamy w niej między innymi, że "Zebranie Wiejskie Sołectwa Szczepańcowa opiniuje negatywnie, a tym samym wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec możliwości sprzedaży przez władze gminy działki nr 299/4 położonej w miejscowości Szczepańcowa (…). Od ubiegłego roku stadion w Szczepańcowej nie spełnia kryteriów infrastrukturalnych wymaganych przez władze związku piłki nożnej, stąd też nie mogą się tutaj odbywać oficjalne rozgrywki ligowe (…). Brak działań władz gminy w tym względzie powoduje utratę cech funkcjonalnych tego obiektu i stopniowe popadanie w ruinę z najwyższą stratą dla społeczności wsi. Kuriozalnym jest przy tym fakt przeniesienia treningów i rozgrywek klubu KS Szczepańcowa na stadion do Chorkówki. Odebranie kibicom bliskich kontaktów z własnym klubem oraz doprowadzenie stadionu do zapaści jest dalece nieodpowiedzialne i lekceważące mieszkańców Szczepańcowej, a próba sprzedaży działki w tym stanie jest aktem niegospodarności".

Inwestycja w Szczepańcowej wzbudza kontrowersje. Mieszkańcy organizują się i protestują
Zwrócono także uwagę, że działka ta poza jej podstawową funkcją, ma dla sołectwa niezmiernie istotne znaczenie z uwagi na jej publiczny charakter i użytkowy areał. Jest miejscem zielonym, obok działek prywatnych. Mogą tutaj trenować strażacy z miejscowej jednostki OSP. Jest to również obecnie jedyne miejsce w Szczepańcowej, gdzie można organizować imprezy masowe o charakterze sportowym lub kulturalnym na wolnym powietrzu.

Klub piłkarski KS Szczepańcowa obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecia powstania występuje obecnie w klasie B-3. W dwudziestu rozegranych meczach piłkarze ze Szczepańcowej wywalczyli 17 punktów - odnieśli jedynie cztery zwycięstwa, zanotowali pięć remisów i ponieśli 11 porażek. Daje im to na chwilę obecną dziesiątą pozycję na trzynaście drużyn.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.