Kolejna odsłona konfliktu o planowaną inwestycję w Szczepańcowej. Tym razem mocny komunikat spółki Remondis.
Prezentujemy pełną treść najnowszego komunikat spółki Remondis w sprawie planowanej budowy bazy transportowej w Szczepańcowej przy ulicy Przemysłowej 30.

Komunikat został wydany po "emocjonalnym" spotkaniu władz spółki z przedstawicielami komitetu protestacyjnego.


Warszawa, 24.05.2021

Remondis Sp. z o.o.
Ul. Zawodzie 18
02-981 Warszawa

KOMUNIKAT

Daleko idąca wola współpracy i otwarta postawa wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem charakteru inwestycji ze strony REMONDIS oraz zdecydowany opór i zamknięcie na merytoryczne argumenty Komitetu Mieszkańców. Tak przebiegła znaczna część posiedzenia, które odbyło się w Warszawie. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych spotkań, niektórzy z przedstawicieli Komitetu podchodzili do toczących się rozmów bardzo emocjonalnie.

Strona społeczna przygotowała kilka argumentów dotyczących rzekomej uciążliwości inwestycji mimo, że niezależne organy władz państwowych jasno wskazały, że nie ma mowy o takich przeciwwskazaniach. Jasno podkreśla to również brak potrzeby przeprowadzenia konsultacji społecznych i przygotowania raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Mimo takiego obrotu sprawy, REMONDIS od momentu wzrostu napięcia wokół inwestycji, stoi na stanowisku, że obie strony mogą się porozumieć i jest to tylko kwestią rzeczowych rozmów. Także miting w Warszawie miał służyć wyjaśnieniu wszystkich obaw mieszkańców. Jednak po raz kolejny dla Komitetu Mieszkańców ważniejsze było negowanie całości inwestycji, niż znalezienie kompromisu.
Trudno do końca odczytać także intencje mieszkańców i wspólne zaangażowanie całej wsi w sprawę, kiedy na wstępie spotkania Zarząd REMONDIS otrzymał pismo ze strony firmy deweloperskiej, która w okolicy inwestycji chce budować osiedle. Jej przedstawicielem podczas rozmów był jeden z członków Komitetu. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że obowiązujące na tym terenie studium zagospodarowania przestrzennego przewiduje tam zabudowę przemysłową, która w przypadku REMONDIS doskonale w ten plan się wpisuje.

Podstawową kwestią, którą wymagała wytłumaczenia jest medialna burza nakręcona przez mieszkańców, jakoby w miejscu inwestycji miało powstać wysypisko śmieci. REMONDIS nie prowadzi żadnego wysypiska odpadów na terenie Polski, nie jest to także możliwe na działce o gabarytach pasujących do umiejscowienia małej bazy logistycznej, na potrzeby której działka ma być zagospodarowana. Ilości odpadów przewidzianych do tymczasowego magazynowania, które są uznawane za niebezpieczne (np. pojemniki po lakierach, lekarstwa) nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Tymczasem za płotem działki znajduje się stacja demontażu pojazdów AUTO-KRAM, która zgodnie z prawem kwalifikuje się do przedsięwzięć ZAWSZE znacząco oddziałujących na środowisko. W jej sprawie protestów nie ma, co więcej – dzierżawca tego terenu jest jednym z protestujących przeciwko inwestycji REMONDIS.

Przedstawiciele Komitetu koncentrowali się przede wszystkim na zaznaczeniu, że zrobią absolutnie wszystko, aby baza logistyczna nie powstała w obecnie wyznaczonym miejscu. Otwarcie stwierdzili, że użyją wszystkich metod – łącznie z wywieraniem presji na Wójta Gminy Chorkówka pod kątem zbliżających się wyborów samorządowych, aby ten wycofał wydane wcześniej pozwolenie. Tu także Zarząd REMONDIS dążąc do kompromisu podkreślił, że pochyli się nad propozycją zmiany działki inwestycyjnej, ale tylko wtedy, gdy będzie ona równie atrakcyjna pod względem umiejscowienia, metrażu oraz będą dla niej wydane niezbędne pozwolenia na realizację bazy. Jednocześnie nie należy tego brać za jakiekolwiek zobowiązanie, raczej kolejny, daleko idący dowód chęci osiągnięcia porozumienia. To REMONDIS zdecyduje ewentualnie komu sprzeda działkę wokół której narosło niepotrzebnie tyle emocji, podmiotowi, który złoży najlepszą ofertę. Nieoficjalnie wiadomo, że potencjalny właściciel myśli o umiejscowieniu tam ubojni.

REMONDIS nie zmienia swojego stanowiska w sprawie realizacji inwestycji, mając na względzie to, że cały proces prowadzony był i jest zgodnie z prawem oraz na podstawie obowiązujących pozwoleń. Dodatkowo będzie ona służyć mieszkańcom bez jakiegokolwiek wpływu na ich życie, więc należy ją realizować.

Piotr Tokarski Rzecznik Prasowy Remondis Sp. z o.o.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.