Uroczyście rozpoczął się 30 sierpnia nowy rok szkolny w Gminnym Żłobku "Akademia Malucha" w Świerzowej Polskiej, gm. Chorkówka.
Gminny Żłobek "Akademia Malucha" funkcjonuje w Świerzowej Polskiej od lutego 2020 r. Opiekę w nim znajdują dzieci w wieku od 11 miesięcy do 3 lat z terenu gminy Chorkówka.

Jak wspomina wójt Grzegorz Węgrzynowski, decyzja o jego powstaniu zapadła już kilka tygodni po objęciu przez niego funkcji wójta gminy Chorkówka.

- Docierały do mnie sygnały, że brakuje takiej placówki na terenie gminy. Część matek po skończonym urlopie macierzyńskim chce wracać do pracy i zostawić dziecko pod profesjonalną opieką. Już w grudniu 2018 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy żłobka z programu "Maluch+" Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymaliśmy na ten promesę na 990 tys. zł. Z własnego budżetu dołożyliśmy około 900 tys. zł - opowiada wójt Grzegorz Węgrzynowski.

Dodaje jednocześnie, że wybór na Świerzową Polską padł nieprzypadkowo. Otóż wielu mieszkańców gminy pracuje w Krośnie, a Świerzowa Polska znajduje się po drodze i jadąc do pracy mogą zostawić dziecko a później je odebrać.

- Ponadto w Świerzowej Polskiej znajdowały się dwa obiekty szkolne: gimnazjum oraz zespół szkół. Po reformie oświatowej szkoła podstawowa została przeniesiona do obiektu po gimnazjum, natomiast w zespole szkół, część obiektu mogła zostać przekształcona na żłobek dla 33 dzieci, a w drugiej części pozostało przedszkole z trzema oddziałami - tłumaczy wójt gminy Chorkówka.

Po półtora roku funkcjonowania można stwierdzić, że powstanie żłobka było bardzo trafionym pomysłem. Uczęszcza do niego komplet, czyli 33 maluchów, a kolejnych około 10 jest na liście rezerwowej.
Maluchy podzielone są na dwie grupy - młodszą i starszą.

- Każda z nich ma własną salę i są one przystosowane do zabaw edukacyjnych, ruchowych a także do leżakowania najmłodszych po obiedzie. Dysponujemy też między innymi nowoczesnymi pomocami dydaktyczne do prowadzenia różnorakich zajęć - powiedziała Barbara Surowaniec, dyrektor "Akademii Malucha" w Świerzowej Polskiej.

30 sierpnia w Gminnym Żłobku "Akademia Malucha" w Świerzowej Polskiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Uczestniczyli w nim udział między innymi poseł Piotr Babinetz, Anna Schmidt, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, Monika Subik - Dyrektor etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego.

Historię powstania żłobka w Świerzowej Polskiej przedstawił wójt Grzegorz Węgrzynowski, a przed gośćmi i rodzicami zaprezentowali się w części artystycznej wychowankowie żłobka.

Goście otrzymali od najmłodszych "Ordery przyjaciela gminnego żłobka...", a wójt Grzegorz Węgrzynowski obdarował lokalnym wyrobem z Pasieki Leśne Miody w Kobylanach.

Zobacz zdjęcia

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.