26 września w domu ludowym w Świerzowej Polskiej zorganizowane zostało spotkanie jubileuszowe z okazji 85-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich. Czym panie zajmowały się przed laty, a czym teraz?
Według zapisów kroniki, Koło Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej powstało w 1933 r., a faktyczną działalność rozpoczęło rok później. Gospodynie na pierwszym spotkaniu zdecydowały, że ich przewodniczącą zostanie Maria Kowalska.

- Kobiety spotykały się w szkole, gdzie były organizowane kursy kroju i szycia, kursy cerowania. Członkinie organizowały przedstawienia teatralne, a zarobione pieniądze przeznaczały na dożywianie biednych dzieci - powiedziała Ewa Misiak, która funkcję przewodniczącej KGW w Świerzowej Polskiej pełni oficjalnie od 1994 r.

W 1937 r. zorganizowane zostały pierwsze dożynki, których tradycja organizowania podtrzymywana jest po dzień dzisiejszy. W 1946 r. przystąpiono do budowy domu gromadzkiego, czyli obecnego domu ludowego. Dzięki staraniom pań z KGW został położony parkiet i zakupiono ławki. Kobiety organizowały festyny, zabawy, a za uzyskane dochody kupowały naczynia, które wypożyczały na różne uroczystości. Zakupiono też pralkę, szatkownicę.

- Życie naszych babć i matek było inne niż obecnie: spokojne, pełne wzajemnej pomocy i ludzkiej życzliwości - mówiła Ewa Misiak.

Upływały kolejne lata, zmieniało się również życie na wsi, przez 85 lat nie do poznania.

- Teraz to już nie wieś, a przedmieście, sypialnia miasta. Zmieniła się też forma działalności koła gospodyń wiejskich. Nie ma już kursów krojów i szycia, kursów gotowania, a o kursie cerowania to już chyba nikt nie pamięta. Mimo to, podtrzymujemy tradycje naszych babć i matek - podkreśliła przewodnicząca KGW w Świerzowej Polskiej.

Panie organizują Dzień Kobiet, Dzień Seniora, Dzień Matki, dożynki, spotkanie wigilijne.

- Wynajmujemy sale na różne przyjęcia i imprezy rodzinne, wypożyczamy naczynia. Staramy się też pomagać potrzebującym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej - dodała Anna Wierdak.

Na co dzień koło współpracuje z organizacjami działającymi na terenie miejscowości: OSP, LKS, Rada Sołecka. Bardzo dobrze współpraca układa się również ze Szkołą Podstawową.
Obecnie KGW w Świerzowej Polskiej liczy 19 członkiń. W skład zarządu, oprócz przewodniczącej wchodzą również: Alina Celej, Romana Frączkiewicz, Teresa Froń, Alicja Jakubowska, Barbara Frydrych, Krystyna Szydło, Maria Żołna, Anna Wierdak, Urszula Wdowiarz, Krystyna Czech.

W spotkaniu jubileuszowym wzięły udział także cztery członkinie seniorki: Kazimiera Wilk, Wiesława Lipińska, Maria Półchłopek i Wanda Kurcoń.

Uroczystość uświetnił występem zespół Seniorzy ze Świerzowej Polskiej działający przy KGW, prowadzony przez Marię Żołnę, w składzie którego są również czterej panowie. W części artystycznej zaprezentowali się też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej.

Gośćmi pań ze Świerzowej Polskiej byli między innymi wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski, zastępca wójta Tomasz Tłuściak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce Małgorzata Foremny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej Małgorzata Pelczar, były dyrektor GOK w Chorkówce Bogusław Pacek, proboszcz Parafii Zręcin ks. dr Wacław Socha, radny gminy Chorkówka Piotr Kozubal, sołtys Świerzowej Polskiej Bogusława Kawalec, prezes OSP Adam Półchłopek, Hubert Kisiołek z LKS Jasiołka Świerzowa Polska, delegacje z kół gospodyń wiejskich z gminy Chorkówka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jubileuszu:

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.