Ignacy Łukasiewicz, twórca polskiego przemysłu naftowego został kolejny raz uhonorowany w gminie Chorkówka. Od 28 sierpnia jego imię nosi most nad rzeką Jasiołką w Świerzowej Polskiej.
Pierwszy most drewniany na Jasiołce w Świerzowej Polskiej powstał w czasach zaborów, przy pomocy Karola Klobasy-Zrenckiego.

- Utrzymywał go, dokładając co roku olbrzymie kwoty, by służył okolicznym mieszkańcom jak najdłużej. Remontował i pilnował, by go ktoś nie podpalił. Po roku 1875 przekazał most ówczesnemu Powiatowi Krośnieńskiemu. W 1904 r. powiat wybudował most żelbetowo-stalowy, którego pozostałości zachowały się po dzień dzisiejszy. We wrześniu 1944 r. wycofujące się wojska niemieckie wysadziły most w powietrze. Eksplozja była tak silna, że przy wysadzaniu mostu spłonęły 3 domy znajdujące się w pobliżu - opowiedział historię mostów w Świerzowej Polskiej Wojciech Żurkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Chorkówce, pasjonat historii ze Zręcina.

Kolejny most, na zgliszczach zbombardowanego, wybudowany został w 1948 r. Przetrwał on do 1979 r. Wówczas to został wybudowany most, który służy po dzień dzisiejszy. Został kapitalnie wyremontowany w 2008 r. (zdjęcia z 2008 roku z otwarcia mostu: ZOBACZ) Pomysł nadania mostowi w Świerzowej Polskiej na drodze powiatowej nad rzeką Jasiołką imienia Ignacego Łukasiewicza został zainicjowany przez mieszkańców parafii Zręcin.

- Chcieliśmy uhonorować tego wielkiego Polaka, przemysłowca, wynalazcę lampy naftowej, założyciela pierwszych szkół wiertaczy. Ignacy Łukasiewicz przybył na nasze tereny sprowadzony przez Karola Klobasę-Zrenckiego i Tytusa Trzecieskiego – dodał Wojciech Żurkiewicz.

- Zbliża się dwusetna rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza i mamy nadzieję, że rok 2022 zostanie ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Wówczas zostanie zorganizowanych wiele uroczystości przypominających jego wielkie zasługi dla Polski, dla rozwoju przemysłu. Ale nie tylko. Warto wspomnieć o jego zaangażowaniu we wsparcie Powstania Styczniowego. Później pracował też nad patriotycznym i niepodległościowym wychowaniem pracowników przemysłu naftowego - podkreślił uczestniczący w uroczystości poseł Piotr Babinetz.

Tablicę z nazwą mostu odsłonili poseł Piotr Babinetz, starosta krośnieński Jan Pelczar, dyrektor członek etatowy Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik oraz wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski. Most poświęcił proboszcz parafii Zręcin ks. dr Wacław Socha.

Zobacz zdjęcia

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.