Pierwszy samorządowy żłobek na terenie gminy Chorkówka powstał w Świerzowej Polskiej. Od 3 lutego opiekę w nim znajdzie ponad 30 maluchów w wieku od 11 miesięcy do 3 lat z terenu gminy.
Decyzja o budowie żłobka w gminie Chorkówka zapadła kilka tygodni po objęciu stanowiska wójta przez Grzegorza Węgrzynowskiego. Jak podkreśla wójt, było to spowodowane sygnałami mieszkańców gminy, że takiej placówki brakuje a chętnych rodziców, którzy chcieliby skorzystać z takiej pomocy dla swoich maluchów na pewno nie zabraknie. Kobiety po urlopie macierzyńskim z reguły chcą wracać do pracy i tym samym zapewnić profesjonalną opieką swoim dzieciom.

Nie bez znaczenia w podjęciu decyzji była również baza lokalowa, którą można było przeznaczyć na ten cel.

- W Świerzowej Polskiej znajdowały się dwa obiekty szkolne: gimnazjum oraz zespół szkół. Cała szkoła podstawowa została przeniesiona do obiektu po gimnazjum, natomiast w zespole szkół część obiektu mogła zostać przekształcona na żłobek, a w drugiej części pozostało przedszkole. Ponadto wielu mieszkańców naszej gminy pracuje w Krośnie a Świerzowa Polska znajduje się po drodze i jadąc do pracy mogą zostawić dziecko a później je odebrać - tłumaczy wójt Grzegorz Węgrzynowski.

W grudniu 2018 r. został złożony wniosek o dofinansowanie budowy żłobka z programu "Maluch+" Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na początku marca ubiegłego roku gmina otrzymała w Urzędzie Wojewódzkim promesę na 990 tys. zł. Cały koszt powstania żłobka wraz z wyposażeniem, w tym nowoczesnej kuchni z pełnym zapleczem i niezbędnymi atestami oraz windą wyniósł ponad 1,8 mln zł. Gmina z własnego budżetu dołożyła około 900 tys. zł.

Prace rozpoczęły się w czerwcu i trwały do grudnia 2019 r. Na wiosnę planuje się jeszcze odnowienie elewacji budynku.

Od 3 lutego opiekę w nowym żłobku w Świerzowej Polskiej noszącym nazwę "Akademia Malucha" znajdzie 33 dzieci z gminy Chorkówka podzielonych na dwie grupy: 18 dzieci w wieku od 11 miesięcy do 2 roku życia oraz 15 dzieci od 2 do 3 lat.

- Każda grupa ma własną salę. Są one przystosowane do zabaw edukacyjnych, ruchowych a także do leżakowania najmłodszych po obiedzie. Do dyspozycji opiekunek są nowoczesne pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć muzycznych, plastycznych technicznych czy tanecznych. W młodszej grupie jest także specjalnie przystosowane wejście do łazienki i przewijaka, a sama sala jest przystosowana również do dzieci niechodzących, które mogą raczkować i podpierać się przykładowo chodzikami czy jeździkami - opowiada Barbara Surowaniec, dyrektor żłobka samorządowego w Świerzowej Polskiej.

Żłobek czynny będzie od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 16:30. Dzień będzie się rozpoczynał od zabaw indywidualnych, później będzie czas między innymi na czynności higieniczne, śniadanie, zajęcia plastyczne, zabawy tematyczne, zabawy ruchowe, edukacyjne, integracyjne, leżakowanie, w ciepłe dni wyjście na plac zabaw i spacer. Dzieci będą mogły skorzystać również z dwudaniowego obiadu i podwieczorku.

W młodszej grupie opiekę nad dziećmi będą sprawować trzy opiekunki, w tym jedna z nich także jako pielęgniarka, a w grupie starszej dwie opiekunki.

Miesięczna opłata stała za pobyt dziecka w żłobku w Świerzowej Polskiej wynosi 300 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty wyżywienia.

- Dzisiaj już wiemy, że decyzja o otwarciu gminnego żłobka była bardzo trafiona. Chętnych nie brakuje, szybko udało się skompletować cały stan i mamy jeszcze 9 osób na liście rezerwowej, w tym spoza terenu naszej gminy - dodaje wójt Grzegorz Węgrzynowski.

A tak wygląda żłobek kilka dni przed otwarciem:

Zobacz zdjęcia

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.