Podsumowanie akcji wydobywania szczątków niemieckiego myśliwca z okresu II wojny światowej w Świerzowej Polskiej.
Zakończyła się akcja wydobywania szczątków niemieckiego myśliwca z okresu II wojny światowej w Świerzowej Polskiej.

Wszystko zaczęło się w poniedziałek 19 czerwca, kiedy to podczas wykopów pod fundament wydobyto łopatę śmigła, chłodnicę i niewielkie fragmenty blach w charakterystycznym żółtym kolorze. Dzięki tabliczce znamionowej ustalono, że znaleziska pochodzą z niemieckiego myśliwca Messerschmitt Bf 109 z okresu II wojny światowej. Powiadomiony został konserwator zabytków.

poszukiwania samolotu Świerzowa Polska

Dwa dni później po skompletowaniu niezbędnych dokumentów i zgód przez Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie mogły ruszyć prace archeologiczne. Z pomocą przyszli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja, lokalni pasjonaci historii i ekipa programu TVP "Było... nie minęło". Wykorzystano specjalistyczny georadar, wskazał on dwa duże obiekty leżące około 8 metrów od siebie i tuż za obrysem planowanego budynku mieszkalnego.

ZOBACZ WIDEO:

Po wbiciu pierwszych sztychów łopat w ziemię szybko okazało się, że jeden z obiektów to składowisko śmieci i żelastwa zapewne z czasów kiedy to nie funkcjonowały punkty skupu złomu.

Drugie miejsce okazało się szczęśliwe. W kolejnych warstwach odkryto drobne elementy poszycia myśliwca i wyposażenia kabiny pilota, w tym dobrze zachowany spust karabinu maszynowego. Natrafiono także na kolejne tabliczki znamionowe, które tylko utwierdzały archeologów w przekonaniu z jakim samolotem mają do czynienia.

poszukiwania samolotu Świerzowa Polska

Najcenniejsze "fanty" znajdowały się głębiej pod ziemią. Wydobyto pokrywę główną omaskowania silnika, piastę śmigła z dwoma łopatami i świetnie zachowany, chociaż lekko zgięty, lotniczy karabin maszynowy MG 17 kalibru 7,92 mm będący na wyposażeniu Messerschmitta. - Te przedmioty niedługo trafią na ekspozycję stałą Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie - mówi Lesław Wilk, jeden z założycieli muzeum. - To są świadectwa lotniczej przeszłości Krosna. Tych świadectw jest coraz więcej - dodaje Lesław Wilk.

Na karabinie wybite są numery seryjne, jest szansa że uda się ustalić jaka dokładnie maszyna i kiedy rozbiła się w Świerzowej Polskiej a nawet kto ją pilotował.

poszukiwania samolotu Świerzowa Polska

Na miejscu wstępnie wyczyszczono wydobyte elementy z ziemi i błota. Z pomocą przyszli strażacy ochotnicy z lokalnej OSP.

Równolegle z pracami archeologicznymi sprawdzano przyległą działkę za pomocą georadaru. Przypuszczano, że na niej rozbił się myśliwiec a odnalezione fragmenty zostały odrzucone z miejsca katastrofy. - To był fałszywy trop. Mieliśmy takie przypuszczenia które wynikały ze zdjęć satelitarnych. Okazuje się, że te elementy podjęte w wykopie to są wszystkie elementy. Teren został sprawdzony - mówi Lesław Wilk.

poszukiwania samolotu Świerzowa Polska

Co więc stało się z pozostałymi częściami samolotu, który rozbił się w Świerzowej Polskiej i pilotem? Najpewniej zostały one usunięte tuż po katastrofie przez Niemców aby nie obniżać morale żołnierzy. Wg przekazów świadków katastrofy do których dotarł Lesław Wilk, pilot maszyny był poważnie ranny - miał mieć odcięte obie nogi - i został ewakuowany z miejsca.

Zobacz zdjęcia


~ojojoj

26-06-2017 08:05 13 12

Gdyby temat nie został rozwiązany w taki sposób jaki został, to inwestycja by stanęła na bardzo dłuuugo. Myślicie, że gmina by dała jakąś kasę na przeprowadzenie akcji wydobycia? Bo mnie się wydaje, że skończyło by się na "ni ma piniyndzy bo reforma". I inwestor musiałby utopić kasę zamiast w budowę to w zdobywanie pozwoleń i wyciąganie wraku...
Odpowiedz

~krosno

25-06-2017 19:37 15 8

eeeee, skucha. Muzeum w Dukli dogorywa, eksponaty "były wypożyczone i wracają do właścicieli"...
Ponoć także ma to coś wspólnego z czynszami zażądanymi przez obecnego właściciela.
Miesiąc temu była "Noc Muzeów", znajomy z Dukli mówił, że tam podeszli do tego w 100%, było zamknięte.

Nie marginalizuje żadnej miejscowości. Trzeźwo i racjonalnie myślę. Lokalny patriotyzm sie chwali, ale prawdziwego stanu rzeczy nie przeskoczy.
Wszystko jest czarno na białym.
Odpowiedz

~Świerzowiak

25-06-2017 19:23 11 11

Bardzo zaskoczył mnie wpis pana z Krosna,przede wszystkim dlatego ,że wypomina mi rzeczy ,których
nie napisałem,co bardzo żle o nim świadczy.Przeżyję to ,że marginalizuje znaczenie mojej kochanej Świerzo-
wej i jako znak pokoju przekazuje kompromisowe rozwiązanie ,niech te części trafią do Dukli .Tamtejsze
muzeum ma większy prestiż od tego z Krosna i chyba nikt nie powie ,że tam ludzie nie chodzą.Na koniec
mała prośba ,zwracając się do mnie proszę nie używać trybu Imperativ,bo jestem cywilem.7
Odpowiedz

~krosno

25-06-2017 18:07 13 12

Świerzowiak, za ten czas co tu biadolisz, zorganizowałbyś salke pamięci i pozbierał graty po ludziach. Ale po co, lepiej płakać, narzekać i wytykać innym że czegoś nie zrobili.
Aha, i nikt po moim kosztem nie wydobył resztek wraku. Sam chciałęm i NIE JESTEM ze Świerzowej tylko z KROSNA, więc jak nie masz pewności, to nie insynuuj ani nie dopisuj błędnej (swojej) ideologii do akcji wydobywczej.
Niestety prawda jest taka, że turysta jak wspominałeś, nie przyjedzie do Świerzowej i salki przy remizie albo innym czymś aby zobaczyć parę wydobytych części, lepiej im będzie z pozostałościami po Ju 87 :)
Odpowiedz

~Świerzowiak

25-06-2017 17:03 14 11

Sympatyczny panie Bartku999,czy uważa pan,że zanim przydarzyło się to "pięć minut",ludzie u nas siedzieli
na drzewach i otwierali gęby jak jedzie ulicą MIKO.Póki co wioska więcej do tej imprezy dołożyła niż
zyskała-praca strażaków z OSP i pasjonatów ochotników.Cały splendor spłynie na megalomana z ul.Czajko-
wskiego,a o Świerzowej nikt za parę tygodni ani nie piśnie.
Odpowiedz

~observer

25-06-2017 16:38 12 9

Zenada, samolot powiniem byc i posotac w miesjscu gdzie go wykopali.
Nieswiadomoi zagrozeniem wlasciciele slabo to zorganizowali.
Nie jestem ze swierzowej ale samolot powiniem pozostac w tym miejscu na jakims skwerku-chetnie bym zobaczyl a nie aby dzien wolny ttracic aby cos zobaczyc. :oops:
Odpowiedz

~bartek999

24-06-2017 22:30 11 10

właśnie dzięki tej akcji Świerzowa miała swoje pięć minut ,niestety widać że wielu tego nie chce zauważyć ,a izba pamięci z paroma blachami to kiepski pomysł
Odpowiedz

~świerzowiak

24-06-2017 10:54 12 13

Prawda jest taka,że o ile w przypadku znalezienia i wykopania Junkersa na Krościenku ,muzealnik prywa-
ciarz z ul.Czajkowskiego ma największe zasługi,to w przy znalezieniu i wykopaniu części samolotu w Świe-
rzowej zasługi tego pana są znikome.Po prostu przyszedł na gotowe i po plecach panów z TVP i chłopaków
ze Świerzowej i Zręcina ,którzy w upalny dzień ciężko pracowali łopatami,chce tanio powiększyć swoje
zbiory militariów.Potem będzie mógł bez najmniejszego skrępowania przypisywać sobie zasługi,popadać w
samouwielbienie,zbierać poklask i liczyć w kącie całkiem fajne złotóweczki.
Odpowiedz

~XYZ

24-06-2017 09:23 9 14

Znalezione fragmenty samolotu ulokowane na terenie Świerzowej Polskiej, z pewnością bardziej by były odwiedzane przez okolicznych mieszkańców lub turystów. Jeśli władze zdecydowały "wsadzić" je do muzeum, gdzie okoliczni mieszkańcy, Muzeum Krosna raczej nie odwiedzają, a często w szkołach podstawowych organizowane są wycieczki do Bóbrki, Zręcina, czy innych miejscowości posiadających jakiś dobytek historyczny, takie znalezisko w Świerzowej Polskiej, stałoby się przedmiotem większego zainteresowania i odwiedzania, a żadna okoliczna szkoła prawdopodobnie nie będzie "ciągła" dzieci do Krosna, by zobaczyć kilka fragmentów samolotu.
Odpowiedz

~Alojzy Pięta

24-06-2017 09:13 12 11

Widać nasza wioska nie ma potrzeby integracji,ani wspólnego działania(jak to jest w innych miejscowościach). Skutkuje to tym,że mamy najgorszą remizę strażacką w całej gminie,dom ludowy też nie błyszczy. Każdy sobie rzepkę skrobie.....W przypadku wykopaliska też każdy nabrał wody w usta. Czy nie można by było zrobić małej ekspozycji? A z pewnością w wielu domach są jakieś ciekawe pamiątki,które przy odrobinie zaangażowania ze strony ogółu i władz ludzie podarowaliby na rzecz małego muzeum. Niestety przysłowie,że w jedności siła nie przekłada się na Świerzową. A szkoda.
Odpowiedz

~XYZ

24-06-2017 09:11 15 10

Art. 189. Kodeks cywilny [Znalezienie skarbu], Jeśli rzecz znaleziona w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, staje się ona przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych znalazcy i właściciela nieruchomości, na której rzecz została znaleziona, jeżeli jednak rzecz ta jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym, staje się ona własnością Skarby Państwa, a znalazca jest obowiązany wydać ją niezwłocznie właściwemu staroście.
Odpowiedz

~jimi

24-06-2017 08:12 13 8

Jak dotąd nikt z włodarzy UG Chorkówka nie zabrał głosu w tej sprawie.Zostanie to zapamiętane,a za rok
przy wyborach wrócimy do tematu.u
Odpowiedz

~Janusz K.

23-06-2017 21:22 11 14

A kto to wymyslil żeby wywieść ze Świerzowej to wszystko? To już u nas nic się nie ostoji i nie możemy nic mieć. Ma Bobrka Łukasiewicza i nafte a Zręcin też ma i kościół i wszystko to u nas niech ten samolot by sobie był. Niech by i do nas jak wycieczka uczniowska przyjechała popatrzeć i dowiedzieć się jak to wyglądało i ze tyle w ziemi lezalo.
Odpowiedz

~Alicja tradycja

23-06-2017 18:33 15 12

Oj wstyd mieszkańcy Świerzowej,że pozwolicie na to by nas ograbiono z historii. Skoro to u nas,w naszej miejscowości znaleziono te szczątki,to powinniśmy zachować je jako dowód minionej epoki. Nie możemy dopuścić,by ktoś inny chlubił się czymś,co do niego nie należy. Czy w dobie,kiedy gimnazja będą wygaszane nie znajdzie się miejsce,gdzie można byłoby wyeksponować te skarby? Przecież to jest szansa,by zaistnieć w gminie,powiecie.... Nie bójmy się zaprotestować. Świerzowa też może być znana i mieć coś wyjątkowego.
Odpowiedz

~nonkonformista

23-06-2017 18:12 15 11

skoro maszyna spadła w miejscowości Świerzowa Polska,to oczywiste jest ,że całe wydarzenie z wszy-
stkimi skutkami dotyczy wyłącznie Świerzowej Polskiej.To tu powinna powstać jakaś izba pamięci,która
przypominałaby następnym pokoleniom o tym wypadku lotniczym i o innych faktach związanych z historią
tej miejscowości.Samorządowcy tymczasem milczą ,oddolnych inicjatyw też nie widać.Wychodzi więc
na to ,że ktoś zupełnie obcy zbije na tym kapitał.
Odpowiedz

~Dorota

23-06-2017 17:20 13 11

A naocznym świadkiem katastrofy była moja babcia :)
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.