12 lutego Tłusty Czwartek, a wraz z nim wielkie obżarstwo. Przedstawiamy przepis na łatwe do zrobienia, pyszne domowe pączki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej.

Pączki są najpopularniejszym wyrobem cukierniczym kupowanym w Tłusty czwartek. W ich skład wchodzą: mąka, jajka, drożdże i cukier.

Przedstawiamy przepis na pączki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej.

1 kg mąki
10 dkg drożdży
10-15 dkg cukru
0,5l mleka
7 żółtek
1 jajko
szczypta soli
1 cukier waniliowy
1 kieliszek spirytusu
sok z 1 cytryny
1l i 6 łyżek oleju rzepakowego
kostka smalcu
40 dkg twardej marmolady
10 dkg cukru pudru do posypania

Mąkę przesiać. Zarobić rozczyn z roztartych drożdży z 1 łyżką cukru, 20 dkg mąki i 0,25l mleka (gęstość rozczynu powinna odpowiadać dobrej śmietanie). Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Utrzeć jajo i żółtka z resztą cukru, dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn, cukier waniliowy, sok z cytryny, resztę mleka, szczyptę soli, spirytus. Wyrobić ciasto aż będzie gładkie, odstawać od ręki i ukażą się pęcherzyki powietrza. Do ciasta dodać 6 łyżek oleju i jeszcze chwilę wyrabiać. Ciasto powinno być niezbyt gęste. Zostawić w ciepłym miejscu na 10-15 minut.

Pączki


Gdy ciasto rośnie rozwałkować na stolnicy. Wykroić szklanką krążki, na jednym krążku położyć łyżeczkę marmolady, drugim krążkiem przyłożyć i dokładnie zlepić.

przepis na pączki


Zlepione krążki odłożyć na posypanej mąką stolnicy. Litr oleju i kostkę smalcu roztopić. Gdy zlepione krążki wyrosną smażyć na niezbyt gorącym tłuszczu na złocisty kolor. Po wyjęciu odstawić do odcieknięcia. Posypać cukrem pudrem.

Smacznego!