Dziś w samo południe miało miejsce oficjalne otwarcie wyremontowanego mostu na rzece Jasiołka w Świerzowej Polskiej. Symboliczną wstęgę przecinali m.in. Starosta Krośnieński Jan Juszczak i Wójt Gminy Chorkówka Andrzej Koniecki. W otwarciu uczestniczyła również sołtys naszej wsi Alina Celej i ks. Wacław Socha proboszcz parafii Zręcin który poświęcił most.
Remont mostu rozpoczął się końcem maja i trwał do końca wrześnie br. W tym czasie m.in. wzmocniono i przebudowano most, wykonano drenaż i izolację, położono nową nawierzchnię, ułożono nowe chodniki dla pieszych i zamontowano nowe poręcze. Dodatkowo oczyszczono koryto Jasiołki w okolicach mostu a po jego obu stronach wykonano schody z barierkami. Podczas remontu obowiązywał ruch wahadłowy, normalny ruch na moście został przywrócony 30 września a dziś most został oficjalnie otwarty.

Podczas otwarcia powiedzieli:
ks. Wacław Socha - proboszcz parafii Zręcin:

W to południe zgromadziliśmy się tutaj, przy tym moście, który łączy Zręcin ze Świerzową, a patrząc w historię tutaj przebiegały trzy granice dawnych staropolskich województw. Jest to bardzo ważne miejsce historyczne. Cieszymy się, że tutaj powstał nowy, bo w zasadzie jest to nowy most, który służy nam mieszkańcom - parafianom, którzy tutaj żyją, pracują, mieszkają. Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do tego, że ten most został tak pięknie odremontowany i dzisiaj jest oficjalnie oddany do użytku. Dziękując im za ten wielki trud jednocześnie prosimy, aby również pamiętali o dalszych inwestycjach, które są nam tak potrzebne w całej naszej gminie, w naszych miejscowościach. Przyglądaliśmy się tym pracownikom, którzy tutaj pracowali w upale, w okresie letnim i w czasie dużych opadów. Modlimy się, aby wszyscy, którzy ten most będą przekraczać, przekraczali go w bezpieczeństwie i docierali do celu który sobie postawili.

Andrzej Koniecki - Wójt Gminy Chorkówka:
Chciałbym serdecznie podziękować inwestorowi, czyli Powiatowi Krośnieńskiemu za wykonanie remontu tego mostu. Most jak dobrze pamiętam miał już ponad 30 lat i jego stan techniczny nie był rewelacyjny a jest to most łączący praktycznie całą gminę z miastem Krosnem, bo w zasadzie poza Szczepańcową i większą częścią Świerzowej pozostałe wioski są po drugiej stronie mostu. Most ten służy również i części mieszkańców Gminy Dukla, którzy tędy udają się do Krosna. Jesteśmy bardzo wdzięczni i tutaj na ręce Pana Starosty chciałbym złożyć serdeczne podziękowanie, że ten most jest w takim stanie, w jakim byśmy zawsze chcieli i marzyli.

Jan Juszczak - Starosta Krośnieński:
Powiat Krośnieński w swoim zarządzie ma kilkadziesiąt mostów, jest ich łącznie 65. Większość z nich nie jest w najlepszym stanie i ten akurat w tej chwili oddawany do użytku należał do tych, które są bardzo istotne do komunikacji w strukturze powiatu. Dlatego też uznaliśmy, że trzeba podjąć działania na rzecz zmodernizowania go. Udało się nam pozyskać środki z Ministerstwa Infrastruktury, 50% z kwoty 1300000zł wykorzystano do wybudowania czy zmodernizowania tego mostu. Były to znaczne środki zewnętrzne które umożliwiły dokonanie tej inwestycji. Cieszy zakończenie tej inwestycji mieszkańców, Pana Wójta, również i mnie. Myślę, że sprawia radość to wszystko, co pozwala nam na lepsze komunikowanie się, przemieszczanie, wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu. Ukończyliśmy szczęśliwie most, który będzie na co najmniej kilkadziesiąt lat służył społeczności - mieszkańcom powiatu krośnieńskiego.

Inwestycja przebiegała bardzo szybko, bardzo sprawnie
Tak, tutaj terminy były bardzo napięte. Aura akurat w tym roku niezupełnie sprzyjała aczkolwiek Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Krosna dotrzymało terminów i sprawnie przebiegały te prace, co zresztą tutaj przy otwarciu tego mostu zostało zauważone również przez ks. proboszcza, który pochwalił za taką sprawną pracę mimo zmiennych warunków atmosferycznych.