Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie wraz z rodzinami, pracownikami oraz zaproszonymi gośćmi świętowali 23 listopada w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza jubileusz 20-lecia działalności.
Środowiskowy Dom Samopomocy mieszczący się przy ul. Kletówki w Krośnie został otwarty w listopadzie 2002 roku, a pomysłodawcą jego powstania była ówczesna dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jolanta Matys. Początkowo ŚDS mieścił się w budynku obecnego DPS nr 2 w Krośnie przy ul. Kletówki, gdzie do dyspozycji były trzy niewielkie pomieszczenia i 15 miejsc. W latach 2005-2006 dobudowano nową część budynku, w której do dnia dzisiejszego mieści się ośrodek.

- Obecnie ze wsparcia placówki dziennego pobytu korzysta 46 uczestników, a łącznie na przestrzeni 20 lat z usług naszego domu skorzystało 116 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną z terenu miasta Krosna. Uczestniczy zdobywają u nas umiejętności niezbędne do samodzielnego życia, rozwijają swoje zainteresowania i talenty. W ŚDS mają możliwość korzystania z zajęć indywidualnych i grupowych. Podczas zajęć manualnych, muzycznych, teatralnych i sportowych przygotowują się do udziału w różnego rodzaju konkursach, przeglądach artystycznych i zawodach sportowych. Mogą też korzystać z wielu różnych form spędzania czasu wolnego, w tym wycieczek, wyjść do instytucji kultury, spotkań integracyjnych czy imprez okolicznościowych - powiedziała Małgorzata Urbańska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie.

Obchody jubileuszowe 20-lecia działalności krośnieńskiego ŚDS zostały zorganizowane 23 listopada w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Prezydent Piotr Przytocki składa gratulacje

Dyrektor Małgorzata Urbańska podkreśliła, że dzisiejszy jubileusz pozwala spojrzeć na ostatnie dwie dekady, wspominać ważne wydarzenia, uczestników i pracowników.

- Nasz ośrodek to nie tylko zajęcia terapeutyczne w określonych godzinach. Jesteśmy z uczestnikami i ich rodzinami w częstym kontakcie. Towarzyszymy im w ważnych wydarzeniach, zarówno tych radosnych, jak i trudniejszych. Wspólnie obchodzimy najważniejsze święta i wydarzenia w ciągu roku. Codziennie widzimy, jak ważne i potrzebne jest dla nich i ich rodzin wsparcie, pomoc i zrozumienie, które tutaj odnajdują - dodała Małgorzata Urbańska.

Życzenia na ręce dyrektor Małgorzaty Urbańskiej złożyli między innymi posłanka Joanna Frydrych; poseł Piotr Babinetz; przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit; prezydent Krosna Piotr Przytocki wraz z zastępcą Bronisławem Baranem; Agnieszka Szlęzak, zastępca kierownika Oddziału Nadzoru Pomocy Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie; dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie Marta Rymar; dyrektor BWA w Krośnie Ewelina Jurasz; przedstawiciele zaprzyjaźnionych ŚDS z regionu a także rodziny uczestników ŚDS.

Gratulacje od rodzców i dyrektorów

W części artystycznej, sambę zatańczyli Kinga Krystek i Grzegorz Matuszek, słuchacze Policealnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie. Na scenie, w tańcu, wystąpili również Miłosz Węklar, Monika Godek oraz para Kinga Krystek i Miłosz Węklar.

Część artysyczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie

Zaprezentował się też zespół składający się z uczestników ŚDS: Ryszard Mrozek - skrzypce, Patryk Krzysik - wokal oraz uczniów Szkoły Muzycznej w Jaśle: Leon Oszajca - perkusja, Józef Leśniak - pianino, Jakub Michałowski - kontrabas. Nad przygotowaniem zespołu czuwał dyrektor Ogniska Muzycznego i Muzycznego Studia Aktywizacji dla Osób z Niepełnosprawnością w Krośnie Paweł Oszajca. Wystąpiła również Barbara Kłapkowska, terapeutka ze ŚDS, której akompaniował Ryszard Mrozek.Pierwszą część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki "Sercem patrz", recytacja autorskiego tekstu specjalnie przygotowanego na jubileusz przez Ewę Maj, uczestniczkę ŚDS. Nie zabrakło także życzeń dla prezydenta Piotra Przytockiego i jego zastępcy Bronisława Barana, który obchodzą w tym roku również 20-lecie sprawowania swoich funkcji.

Wystawa zdjęć

W drugiej części odbył się wernisaż wystawy "XX-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w obiektywie". Można było także oglądać wystawę prac uczestników ŚDS w Krośnie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Zobacz zdjęcia

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.