Posłuchaj:

Po raz 20. zostały zorganizowane Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych. Po raz drugi zostały połączone z konkursem kulinarnym "Bitwa Regionów".
W minioną niedzielę (2 lipca) Starostwo Powiatowe w Krośnie wspólnie z Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli zaprosili do Parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju na dwie imprezy.

Po raz 20. odbyły się Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych. W tym roku z zaproszenia organizatorów skorzystały trzy orkiestry. Na scenie amfiteatru zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego pod batutą Macieja Filara, Miejska Orkiestra Dęta z Jasła pod kierunkiem Ireneusza Fatygi oraz Orkiestra Dęta OSP z Odrzykonia pod batutą Edwarda Cymermana. Wszystkie orkiestry otrzymały pamiątkowe statuetki i upominki.

Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych i Bitwa Regionów w Rymanowie-Zdroju

W tym roku spotkania orkiestr, podobnie jak i w ubiegłym, zostały połączone z Piknikiem Rodzinnym z Produktem Polskim i konkursem kulinarnym dla kół gospodyń wiejskich "Bitwa Regionów". Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych i Bitwa Regionów w Rymanowie-Zdroju

- Jest to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich przygotowują regionalne potrawy w oparciu o własne receptury i rodzime produkty. W tegorocznym regulaminie "Bitwy Regionów" po raz pierwszy znalazł się wymóg, aby w przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny - powiedziała Danuta Litarowicz, specjalista ds. kultury ludowej.

Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych i Bitwa Regionów w Rymanowie-Zdroju

Do "Bitwy Regionów" w powiecie krośnieńskim zgłosiło się dziewięć kół gospodyń wiejskich, które przygotowały po jednej potrawie konkursowej:
Koło Gospodyń Wiejskich w Rogach - jucha po rogowsku
Koło Gospodyń Wiejskich w Bratkówce - pampuszki z kapusty z sosem marchewkowo-czosnkowym
Koło Gospodyń Wiejskich "Dolnoposadzanki" z Rymanowa - biały barszcz na serwatce
Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylanach - szare kluchy nadziewane farszem z gotowanych ziemniaków i twarogiem, okraszone cebulką z wędzonką
Koło Gospodyń Wiejskich w Kopytowej - żurek z klopsikami z mięsa mielonego i ugotowanymi ziemniakami posypanymi usmażonym boczkiem
Stowarzyszenie Kobiet Gospodyń Wiejskich w Niżnej Łące - zupa niedźwiedzia okraszona boczkiem
Koło Gospodyń Wiejskich w Krościenku Wyżnym - kapusta kiszona z fasolą kolorową
Koło Gospodyń Wiejskich w Bziance - makowianka
Koło Gospodyń Wiejskich "Kalina" we Wrocance - bigos z młodej kapusty z kiełbasą wiejską.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła barszcz biały na serwatce przygotowany przez "Dolnoposadzanki", którym przypadło pierwsze miejsce i nagroda główna - 2 000 zł. Drugie miejsce zdobyło KGW z Bratkówki (1 500 zł), a trzecie KGW z Krościenka Wyżnego (1 000 zł). Nagrody ufundował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a trzy najlepsze koła otrzymały również upominki ufundowane przez KRUS. Natomiast wszystkie koła uczestniczące w "Bitwie Regionów" obdarowane zostały upominkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych i Bitwa Regionów w Rymanowie-Zdroju

Niedzielnemu wydarzeniu towarzyszyły stoiska z regionalnymi potrawami, które przygotowały panie z KGW uczestniczące w konkursie, a także stoiska KOWR, ARiMR, KRUS Krosno, PODR oddział w Krośnie, Nadleśnictwa Rymanów, KMP w Krośnie, WORD w Krośnie, OSP Rymanów.
Na scenie zaprezentowały się "Dolnoposadzanki", panie z KGW w Krościenku Wyżnym oraz Zespół Ludowy "Łęczanie" z Łęk Dukielskich pod kierunkiem Henryka Kyca.

Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych i Bitwa Regionów w Rymanowie-Zdroju

Wśród zaproszonych gości niedzielnej imprezy w Rymanowie-Zdroju znaleźli się: poseł Piotr Babinetz; prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Skiba; Jerzy Borcz - dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie i jednocześnie przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego; Wiesław Polek - dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji; Bogdan Ryznar - dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; władze powiatu krośnieńskiego ze starostą Janem Pelczarem i wicestarostą Andrzejem Guzikiem; przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus i zastępca burmistrza Rymanowa Grzegorz Wołczański.

Imprezę w Rymanowie-Zdroju prowadziły Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie i Danuta Litarowicz (część kulinarną).

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.