Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski apeluje do mieszkańców gminy o zachowanie szczególnej ostrożności. Ma to związek z pojawieniem się wilków w Kopytowej.
W związku z pojawieniem się wilków na terenie miejscowości Kopytowa, Wójt Gminy Chorkówka prosi mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na terenach leśnych, zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych.

Wójt Grzegorz Węgrzynowski apeluje ponadto do właścicieli psów o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.

Przypomina jednocześnie, że spuszczanie psa ze smyczy w lesie jest zabronione. Apeluje również do hodowców, o zapewnienie właściwej opieki zwierzętom pozostawianym na pastwiskach, szczególnie we wczesnych godzinach porannych, po wypędzeniu zwierząt na wypas. Zwierzęta pozostawione na pastwiskach położonych w znacznej odległości od zabudowań mogą stać się łatwym celem polowań wilków. Należy również pamiętać, żeby nie pozostawiać zwierząt na noc na pastwisku bez zapewnienia odpowiedniej opieki.

Na stronie Gminy Chorkówka jest też kilka ważnych wskazówek dotyczących postępowania w obecnej sytuacji zagrożenia:
1. Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy.
2. Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji,
w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki.
3. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
4. Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach lub innych pomieszczeniach.
5. Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
6. Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.

W przypadku wystąpienia zdarzeń z udziałem wilka, należy ten fakt zgłosić do Urzędu Gminy Chorkówka - tel. 13 43 869 49.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.