W 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na cmentarzu parafialnym w Kobylanach odsłonięto pomnik Franciszka Jachimowicza.
22 stycznia, dokładnie w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Kobylanach (gm. Chorkówka) podsumowane zostały obchody Roku Powstania Styczniowego. Na wydarzenie zaprosili Fundacja Klucz Kobylański, Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach oraz proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej.

Uroczystości na cmentarzu w Kobylanach

Katarzyna Dołęgowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylanach przypomniała, że inspiracją był jej udział w konferencji inaugurującej obchody Roku Powstania Styczniowego, która odbyła się 31 stycznia ubiegłego roku w Krośnie. Podczas wykładu o udziale mieszkańców Krosna i okolic w Podstaniu Styczniowym nie padło ani słowo o Franciszku Jachimowiczu z Kobylan.

- Ucząc historii od lat propaguję tą postać. Po rozmowach z wójtem gminy Chorkówka, wspólnie z parafią złożyliśmy wniosek o dofinansowanie i otrzymaliśmy 15 tys. zł z Fundacji Orlen w ramach projektu "Czuwamy pamiętamy". Dzięki temu, w 160.rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, udało nam się wyremontować pomnik Franciszka Jachimowicza, weterana z 1863 roku. Urodził się na Litwie w 1844 roku. Zmarł w 1906 roku, a pomnik został wzniesiony rok później - powiedziała dyrektor Katarzyna Dołęgowska.

Odsłoniecie pomnika w Kobylanach

Franciszek Jachimowicz prawdopodobnie wraz z innymi powstańcami, uciekając z Litwy, znalazł schronienie w dworze w Kobylanach.

Uroczystości w Kobylanach

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym od odsłonięcia i poświęcenia pomnika poświęconego Franciszkowi Jachimowiczowi - powstańcowi styczniowemu z Kobylan. Następnie w kościele parafialnym odprawiona została msza święta w jego intencji.

Uroczystości w Kobylanach

Dalsza część odbyła się w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Specjalną wieczornicę przygotowali uczniowie szkoły pod kierunkiem Aleksandry Zając, Magdaleny Kopacz, a Artur Jasłowski przygotował pejzaż będący elementem dekoracji. W sesji naukowej poświęconej Powstaniu Styczniowemu wystąpili dr Ewa Bereś i poseł Piotr Babinetz.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu "Przywracanie pamięci - od ordynacji do muzeum - rola dworu w Kobylanach w Powstaniu Styczniowym".

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.