Spełniło się marzenie kilku pokoleń mieszkańców Kobylan, gm. Chorkówka. 19 września uroczyście oddano do użytku nową salę gimnastyczną przy szkole podstawowej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach mogą w końcu cieszyć się długo oczekiwaną salą gimnastyczną. Dzisiaj (19 września) odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Katarzyna Dołęgowska, dyrektor SP w Kobylanach podkreśliła, że sport uczy szacunku do drugiego człowieka, do kolegi i koleżanki z boiska, kształtuje charakter, promuje szlachetną rywalizację.

- Marzeniem moim i moich poprzedników było stworzenie optymalnych warunków i takiego miejsca, gdzie każde dziecko mogłoby swobodnie rozwijać swoje pasje poprzez ruch, uprawiać ulubione dyscypliny sportowe w zdrowej wzajemnej rywalizacji - stwierdziła dyrektor Katarzyna Dołęgowska.

Otwarcie sali gimnastycznej w Kobylanach

W 1967 roku mieszkańcy Kobylan postanowili wybudować obok szkoły salę gimnastyczną. W czynie społecznym wypalono już cegłę, jednak w 1970 roku na zebraniu wiejskim zdecydowano przeznaczyć cegłę na budowę domu nauczyciela, który oddano do użytku w 1974 roku.

- Kiedy cztery lata temu na jubileuszu 80-lecia szkoły i nadaniu jej imienia ks. Stanisława Kołodzieja powiedziałam "a sali gimnastycznej w Kobylanach do dnia dzisiejszego nie mamy" nie wierzyłam, że w tak krótkim czasie spełnią się nasze marzenia - powiedziała Katarzyna Dołęgowska.

Otwarcie sali gimnastycznej w Kobylanach

W lipcu 2021 roku minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu ogłosił listę wniosków z dofinansowaniem z programu "Sportowa Polska". Na tej liście znalazł się również projekt złożony kilka miesięcy wcześniej przez gminę Chorkówka "Przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej w Kobylanach o salę gimnastyczną z zapleczem sanitarno-szatniowym i pomieszczeniami dydaktycznymi" z dofinansowaniem w kwocie 1,9 mln zł.

- Dzisiaj, mimo wielu niesprzyjających okoliczności, w tym pandemii, dużym wzroście cen materiałów budowlanych tym bardziej doceniamy fakt, że budowę udało się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. 19 września spełniły się nasze marzenia. Od dzisiaj zaczyna się lepsza przyszłość dla uczniów - dodała dyrektor SP w Kobylanach.

Otwarcie sali gimnastycznej w Kobylanach

Wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski przypomniał, że temat powstania sali gimnastycznej nie był prosty.

- Ale dla mnie jako kandydata na wójta w 2018 roku był ogromnym wyzwaniem. Znając potrzeby mieszkańców gminy i tej miejscowości, realizację tego zadania postawiłem sobie za punkt honoru. Data 19 września 2023 roku przejdzie do historii miejscowości Kobylany. Dzisiaj dokonuje się coś, na co czekały pokolenia mieszkańców - zaznaczył wójt Grzegorz Węgrzynowski.

Całkowity koszt realizacji projektu przekroczył 5 mln zł. Oprócz sali gimnastycznej z pełnym zapleczem sanitarno-szatniowym, także dla osób niepełnosprawnych, szkoła zyskała też dwie nowe sale dydaktyczne z nowoczesnym wyposażeniem, toalety oraz windę dla osób niepełnosprawnych.

Otwarcie sali gimnastycznej w Kobylanach

Podczas oficjalnego otwarcia, wstęgę przecięli wójt Grzegorz Węgrzynowski, dyrektor Katarzyna Dołęgowska oraz Stanisław Stachura - właściciel firmy Krospol, która wybudowała salę gimnastyczną.

Nowy obiekt poświęcił proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Kobylanach ks. Robert Niemczyk, a symboliczny klucz oraz pozwolenie na użytkowanie sali na ręce Katarzyny Dołęgowskiej wręczył Grzegorz Węgrzynowski.

W części artystycznej wystąpili uczniowie SP w Kobylanach, a ze specjalnym pokazem wystąpili młodzi zawodnicy UKS "Jasiołeczka" Świerzowa Polska - sekcja judo pod kierunkiem Piotra Drozda. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu od rodziców oraz podziękowań i statuetek dla zaproszonych gości.

Otwarcie sali gimnastycznej w Kobylanach

Wśród zaproszonych gości znaleźli się senator Alicja Zając, poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Bril, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik.

Obecnie do Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja uczęszcza 84 uczniów. Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.