Posłuchaj:

Rozpoczął się remont, zniszczonego w wyniku pożaru, Dworu Sulimirskich w Kobylanach. Fundacja Klucz Kobylański otrzymała na to zadanie dofinansowanie z Rezerwy Ogólnej Prezesa Rady Ministrów.
W czwartek (22 czerwca) rozpoczęła się oficjalnie realizacja projektu "Odbudowa i remont zniszczonego w pożarze skrzydła wschodniego wraz z łącznikiem Dworu Sulimirskich w Kobylanach". Fundacja "Klucz Kobylański" założona w lipcu 2022 roku przez nowe właścicielki Dworu Sulimirskich w Kobylanach Dorotę Chilik i Jolantę van Grieken-Barylankę pozyskała na odbudowę spalonej części dworu, czyli skrzydła wschodniego, 2 mln zł dofinansowania z Rezerwy Ogólnej Prezesa Rady Ministrów.

- Dzisiaj oficjalnie rozpoczynamy realizację tego dużego i niezwykle trudnego przedsięwzięcia. Przed nami ogrom prac i bardzo napięty harmonogram. Wszystkie prace ujęte w projekcie muszą zostać zakończone do 31 grudnia 2023 roku. Do tego czasu zostanie odbudowane i zabezpieczone całe skrzydło wschodnie, począwszy od fundamentów, przez parter i poddasze oraz odbudowany łącznik - poinformowała na konferencji prasowej Dorota Chilik, prezes Fundacji "Klucz Kobylański".

Dwór Sulimirskich w Kobylanach

Wiceprezes Fundacji Jolanta van Grieken-Barylanka podkreśliła, że dzięki tej inwestycji będzie można przekazać młodemu pokoleniu historię nie tylko tego miejsca, tej miejscowości, ale i wszystkich wsi z Klucza Kobylańskiego.

- W moim odczuciu dotacja, jaką otrzymała nasza Fundacja na odbudowę dworu jest rodzajem zadośćuczynienia nie tylko dla rodziny Sulimirskich w Kobylanach, ale i dla rodzin szlacheckich z tych miejscowości. Zostali oni w sposób barbarzyński wyrzuceni ze swoich domów, zatarła się też pamięć o nich - zaznaczyła Jolanta van Grieken-Barylanka.

W odbudowanym dworze ma mieć swoją siedzibę Muzeum Klucza Kobylańskiego, gdzie historia ta będzie opowiadana. Początek temu dało spotkanie z historią "Wit Sulimirski - Pan z Kobylan", które Fundacja "Klucz Kobylański" zorganizowała w Szkole Podstawowej w Kobylanach. Kolejne teksty historyczne są w przygotowaniu.

Wnętrze Dworu Sulimirskich w Kobylanach

Autorką projektu odbudowy Dworu Sulimirskich w Kobylanach jest architekt Magdalena Krężałek-Łojek. Prace przy odbudowie i remoncie dworu wykonuje firma K 2. Jej właściciel Dawid Musiał powiedział, że w pierwszej kolejności zostaną wykonane prace rozbiórkowe, gdyż obiekt w znacznym stopniu został spalony.

- Choć mury stoją, ale nie nadają się do dalszego użytkowania. Obiekt zostanie odtworzony w całości w konstrukcji drewnianej, stropy drewniane. Dach zostanie wykonany z dachówki ceramicznej. Wykonana zostanie też między innymi izolacja ścian fundamentowych, wymienione zostaną warstwy podposadzkowe, wykonana zostanie też nowa stolarka - powiedział Dawid Musiał.

Funkcję nadzoru inwestorskiego pełni Dariusz Leń.

Dorota Chilik pokazuje plan odbudowy Dworu w Kobylanach

Łukasz Dzik, kierownik krośnieńskiego delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu zapowiedział, że wszystkie prace będą wykonywane pod nadzorem konserwatorskim.

- Część murów została wcześniej wymieniona i możemy zobaczyć pustaki żużlowe z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Nawet, gdyby nie pożar, to i tak należałoby te ściany wymienić. Pod naszą opieką merytoryczną był proces tworzenia projektu. Współpraca z panią architekt układała się bardzo dobrze. Z naszej strony sfinansowaliśmy prace konserwatorskie wnętrza, aby wyłapać najcenniejsze elementy. Niestety, w wypalonej strefie niewiele się zachowało - stwierdził Łukasz Dzik.

Uczestniczy konferencji prasowej w Dworze w Kobylanach

Żywa lekcja historii w Kobylanach
Po odbudowie wschodniej części i łącznika, Fundacja planuje zająć się pozostałą częścią dworu. Tworzone są obecnie kosztorysy, by jesienią tego roku móc składać wnioski o dofinansowanie na renowację części północnej, która nie jest zdewastowana, ale też wymaga remontu.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.