W sobotę, 7 maja, na cmentarzu parafialnym w Kobylanach spoczęły prochy Jerzego Gwalberta Sulimirskiego herbu Lubicz. Zmarł w Londynie 28 kwietnia 2021 roku w wieku 84 lat.
Jerzy Gwalbert Sulimirski, zgodnie ze swoim ostatnim życzeniem, chciał spocząć w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Kobylanach, gm. Chorkówka. Uroczystości zgromadziły kilkadziesiąt osób z rodziny Sulimirskich, potomków dawnych dziedziców Kobylan. Na pogrzeb przyjechał między innymi z USA jego brat Karol, który jest jedynym żyjącym członkiem rodziny, który pamięta Dwór Sulimirskich z czasów II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie (7 maja) mszą św. pogrzebową w kościele parafialnym w Kobylanach. Przewodniczył jej dominikanin, o. Marek Pieńkowski z Rzeszowa w asyście proboszcza miejscowej parafii, ks. Roberta Niemczyka.

o. Marek Pieńkowski
Uroczystościom pogrzebowym w kościele parafialnym w Kobylanach przewodniczył o. Marek Pieńkowski

Urna z prochami Jerzego Sulimirskiego spoczęła w grobowcu Peszyńskich i Sulimirskich na cmentarzu w Kobylanach. W grobowcu tym znajdują się również prochy między innymi Tadeusza Sulimirskiego, który zmarł w Londynie w 1983 roku oraz jego żony Olgi z Łepkowskich zmarłej również w Londynie w 1997 roku.

- Dzisiaj dołączył do nich ich syn: Jerzy Gwalbert Lubicz Sulimirski. Z jego pochówkiem kobylańska historia rodzin Peszyńskich i Sulimirskich zamyka się symboliczną klamrą. Zmarły jest bowiem ostatnim z Sulimirskich i ostatnim bezpośrednim potomkiem dawnych dziedziców Kobylan, pochowanym na tutejszym cmentarzu - powiedziała po uroczystościach pogrzebowych Jolanta van Grieken-Barylanka, która wraz z Dorotą Chilik na początku lutego br. zakupiły Dwór Sulimirskich w Kobylanach, poważnie zniszczony w wyniku pożaru w listopadzie 2020 r.

Dorota Chilik z Karolem Sulimirskim przed dworem w Kobylanach
Dorota Chilik z Karolem Sulimirskim przed dworem w Kobylanach

Dorota Chilik podkreśliła, że spotkanie z rodziną Sulimirskich, z historią tego niezwykłego miejsca było czymś wyjątkowym, a największym zaszczytem była rozmowa z Karolem Sulimirskim, który przyjechał na pogrzeb brata z USA.

- Jego opowieści z czasów, kiedy mieszkał w tym dworze, jeszcze bardziej umacnia nas w dążeniu do ratowania tego ważnego zabytku. Wraz z Jolantą van Grieken-Barylanką zadbamy o to, aby historia rodzin: Sulimirskich, Peszyńskich, Plisowskich czy Kobuzowskich, ale i wcześniejszych dziedziców Kobylan, była w tych murach odnowionego dworu przedstawiona i przekazywana następnym pokoleniom. Bardzo dziękuję za kontakt i zaufanie Oldze Szufa z Sulimirskich, bo dzięki temu mogliśmy dopiąć szczegóły tego historycznego wydarzenia - powiedziała Dorota Chilik.

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych przed Dworem Sulimirskich
Uczestnicy uroczystości pogrzebowych przed Dworem Sulimirskich

Podziękowała też Kołu Gospodyń Wiejskich w Kobylanach na czele z Andżeliką Wierdak za przygotowanie poczęstunku, a za pomoc w organizacji radnemu Rady Gminy Chorkówka Andrzejowi Wierdakowi i sołtysowi Kobylan Janowi Samborowskiemu.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.