Tylko do 17 maja rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński lub złożyli wniosek o zasiłek macierzyński przed 26 kwietnia br., ale na 26 kwietnia br. jeszcze go nie pobierali , mają czas, żeby złożyć wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.
Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

- Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tą część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku - tłumaczy Wojciech Dyląg - regionalna rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

- Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego lub złożyli wniosek o zasiłek macierzyński przed 26 kwietnia br., ale na 26 kwietnia br. jeszcze go nie pobierali, by mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości - dodaje rzecznik.

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku tj. pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Zmiany w zasiłkach - dyżur telefoniczny ZUS


Chcesz wiedzieć więcej o aktualnych przepisach dotyczących zasiłków? W środę, 17 maja, odbędzie się dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle.
Podczas dyżuru będzie można uzyskać informacje m.in. na temat:
  • zmiany w zasiłkach od 26 kwietnia 2023 r. - informacje ogólne,

  • przepisy przejściowe (zmiana wysokości wypłacanego zasiłku macierzyńskiego),

  • zmiany w zasiłku macierzyńskim - zasady korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego,

  • zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego,

  • zmiany w dokumentach stanowiących ustalanie prawa do zasiłków,

  • korzyści z przekazywania świadczeń na konto bankowe.

Pracownicy Oddziału ZUS w Jaśle będą udzielać informacji 17 maja br. w godz. 10:00 - 12:00 pod numerem telefonu 13 44 379 17.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.