Gminy mogą kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz, czy mają podpisane umowy z firmami asenizacyjnymi.
W ubiegłym roku weszły w życie przepisy nowelizacji prawa dotyczące odprowadzania i oczyszczania ścieków. Dzięki nim urzędnicy gminni mogą sprawdzić, czy na danej posesji znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków lub bezodpływowy zbiornik na szambo oraz, czy właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę z firmą wywożącą szambo. Właściciel nieruchomości ma także obowiązek przechowywania rachunków za wywóz nieczystości.

Za utrudnianie lub uniemożliwienie kontroli nowe przepisy przewidują karę grzywny.

W grudniu 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że ponad 80% wszystkich wytworzonych ścieków komunalnych wytworzonych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji w kontrolowanych gminach trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym. A w przypadku nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe - prawie 90%. Kontrola została przeprowadzona w 28 gminach w Polsce, w których m.in. jedna piąta mieszkańców nie miała dostępu do kanalizacji. Objęła ona okres od 2019 r. do 2021 r. (I półrocze).

Ktoś chciał się pozbyć psa, zamknął go w studzience kanalizacyjnej
- Obecnie jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń wód, poza ściekami przemysłowymi, są ścieki komunalne, których szczególnie niebezpiecznym składnikiem są wirusy i chorobotwórcze bakterie - poinformowała NIK.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.