W ubiegłym roku Biblioteka w Chorkówce świętowała jubileusz 70-lecia powstania. Prezentem był wyremontowany lokal z przestrzennymi salami oddany we wrześniu 2020 r.
- Biblioteka w Chorkówce, wchodząca w skład Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu odpowiada na potrzeby czytelnicze mieszkańców. Oprócz podstawowych zadań jakie spełnia, organizowane są różne inicjatywy mające na celu podniesienie kulturalnego i edukacyjnego poziomu społeczeństwa - mówi Małgorzata Foremny, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.

Gminną Bibliotekę Publiczną w Chorkówce otwarto w styczniu 1950 r. Placówkę prowadziła Maria Krzywda, a księgozbiór liczył 500 woluminów i mieścił się w małym, prywatnym pokoiku. Z biblioteki korzystało wówczas 96 czytelników z 14 wiosek gminy. W ciągu kilku dekad zmieniała się lokalizacja placówki, powstawały nowe filie. Z zasobów księgozbioru, który zwiększył się ze wspomnianych 500 na początku do 74 000 obecnie, skorzystało i korzysta kilka pokoleń mieszkańców gminy: dzieci, młodzieży, dorosłych. Jako jeden z nielicznych w powiecie krośnieńskim działa oddział dla dzieci.

Biblioteka w Chorkówce
Z dniem 1 stycznia 2020 r. nastąpiło połącznie dwóch gminnych instytucji kultury: Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce i Biblioteki Gminnej w Chorkówce. Utworzone zostało Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce. Dyrektorem została Małgorzata Foremny, a kierownikiem ds. bibliotek Bogusław Pacek.

- Biblioteka to miejsce, do którego przychodzą zarówno dzieci i młodzież, jak również dorośli. Zwracamy uwagę na rozwój czytelnictwa poprzez systematyczny zakup nowości książkowych, współpracę z placówkami oświatowymi, a także prezentowanie różnych wystaw tematycznych - mówi Małgorzata Foremny.

Biblioteka w Chorkówce
We wrześniu 2020 r. biblioteka rozpoczęła działalność w nowym, wyremontowanym lokalu. Pomieszczenia są bogato wyposażone w nowości wydawnicze oraz sprzęt audiowizualny. Oprócz biblioteki w Chorkówce, działa również osiem filii na terenie gminy.
- Pracownicy starają się sprostać wymaganiom czytelników, proponując nowości wydawnicze i udzielając wyczerpującej informacji bibliotecznej. Działalność biblioteki to nie tylko wypożyczanie książek, czy udostępnianie prasy, ale także upowszechnianie kultury w środowisku - dodaje Bogusław Pacek, kierownik ds. bibliotek Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.


Z okazji jubileuszu wydany został folder, który w pigułce przedstawia historię i dzień dzisiejszy biblioteki w Chorkówce.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.