Chorkówka. Obelisk upamiętniający Ignacego Łukasiewicza obelisk odzyskał estetyczny i godny wygląd.
W 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza. Ze względu na tę ważną dla lokalnej społeczności datę, władze gminy Chorkówka poczyniły starania o to, by odnowić obelisk, na tzw. "skwerku" w Chorkówce, który na przestrzeni lat uległ poważnym zniszczeniom. Jego historia sięga lat 70’ XX wieku.

Prace nad renowacją rozpoczęto w kwietniu br. Piaskowiec, z którego wykonany jest obelisk został wyczyszczony, zlikwidowano przebarwienia i zabrudzenia biologiczne, wzmocniono jego strukturę. Ponadto uzupełnione zostały ubytki, a pęknięcie zespolono klamrami. Obiekt został pokryty farbą krzemianową, a także zaimpregnowany w celu ograniczenia przyjmowania przez kamień wody. Odnowiona została także wykonana z brązu tablica pamiątkowa.

obelisk Łukasiewicza w Chorkówce
Na ten cel gmina Chorkówka otrzymała dotację z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie, w wysokości 25,5 tys zł.

Urządzony został także skwerek, na którym umiejscowiony jest obelisk. Poza bogatą szatą roślinną, która zdobi to miejsce, teren wyposażony został w elementy małej architektury oraz tablice informacyjne, ekspozycyjne i edukacyjne, a także domki dla owadów.

Koszt inwestycji to ponad 194 tys. zł. Pozyskane przez samorząd dofinasowanie wyniosło ponad 103 tys. zł.

plac wokół obelisku w Chorkówce
- Cieszę się, że udało nam się doprowadzić to zadanie do końca jeszcze w tym roku. Pomnik zyskał nowy blask, a teren wokół niego będzie piękniał z roku na rok. Miejsce to będzie naszą wizytówką. Przed nami kolejne zadania, które chcemy zakończyć jeszcze przed 200. rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza. Chcielibyśmy, aby nasz gminny herb nawiązywał właśnie do ojca przemysłu naftowego. Poczyniliśmy już zaawansowane kroki, zmierzające do zakończenia tego procesu. Ponadto planujemy w ramach międzygminnego projektu m.in. budowę wieży widokowej nawiązującej swoją konstrukcją do tradycji naftowych, a także montaż „ławeczki I. Łukasiewicza" - mówi Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka.

Opracowanie projektu herbu trwało kilka miesięcy. To zadanie, które wymagało współpracy historyka heraldyka, plastyka, grafika komputerowego, a także zleceniodawców. Dla władz gminy Chorkówka ważne było, aby nowy herb, nawiązywał do tradycji, historii, ale był także spójny dla 14 sołectw należących do gminy.

Na projekcie nowego herbu znajduje się ikonograficzny wzór lampy naftowej oraz biała podkowa z krzyżem i dwoma białymi strzałami, która nawiązuje do herbu Łada (drobnoszlacheckiej rodziny, z której wywodził się I. Łukasiewicz). Gotowy projekt został wysłany do Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA w Warszawie. Po akceptacji będzie można podjąć kolejne kroki, aby herb, a także weksylia i insygnia gotowe były już w przyszłym roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.