Plany dotyczące zaciągnięcia kredytu mogą zostać pokrzyżowane przez negatywną historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Banki, SKOK-i oraz część firm pożyczkowych sprawdzają sytuację finansową potencjalnego klienta właśnie w BIK-u. Dzięki temu instytucje finansowe mogą ocenić, czy dana osoba będzie rzetelnym klientem, który spłaci swoje zobowiązanie w terminie. Jeżeli historia kredytowa będzie negatywna, klient musi się liczyć z odmową przyznania kredytu lub pożyczki.

Czym właściwie jest BIK?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem instytucjom finansowym informacji dotyczących klientów, którzy zaciągnęli pożyczkę lub kredyt. Dane dotyczą historii spłat różnych zobowiązań. Dodatkowo w bazie BIK można znaleźć informacje o ewentualnych debetach na rachunku, kartach kredytowych, a nawet historii płatności rachunków za prąd czy telefon.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: BIK – co to jest, jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK-u?

Kiedy sprawdzić historię kredytową w BIK-u?

Sprawdzenie historii kredytowej w BIK-u zaleca się przed zaciągnięciem nowego kredytu lub pożyczki. Dzięki temu klient ma wiedzę na temat informacji na swój temat znajdujących się w bazie Biura Informacji Kredytowej. Dane te trafią także do instytucji, w której zostanie złożony wniosek pożyczkowy. Przy regularnym spłacaniu zobowiązań historia w BIK-u jest pozytywna, a tym samym szanse na otrzymanie kredytu wyższe. Nawet niewielkie zaległości w spłacie poprzednich zobowiązań mogą zaważyć na decyzji kredytowej.

Niektóre firmy pozabankowe oferują pożyczki bez BIK-u. Wówczas potencjalni pożyczkobiorcy nie są sprawdzani w bazach Biura Informacji Kredytowej. Należy jednak liczyć się z tym, że klient może być sprawdzany w innych instytucjach, np. Krajowym Rejestrze Długów (KRD).

Jak pobrać raport z BIK - krok po kroku?
Pobranie raportu BIK zajmuje dosłownie kilka minut. Oto co należy zrobić:
1. Należy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej.
2. Następnie wybrać ofertę pojedynczego raportu lub 12 raportów do wykorzystania w ciągu roku.
3. Wypełnić formularz – niezbędne jest podanie danych osobowych oraz kontaktowych.
4. Trzeba dołączyć skan dowodu osobistego w celu weryfikacji tożsamości klienta.
5. Następnie użytkownik musi wykonać symboliczny przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł.
6. Na podany przez nas e-mail przyjdzie wiadomość z linkiem aktywacyjnym, który należy kliknąć.
7. Następnie na numer telefonu podany przy rejestracji klient otrzymuje SMS z kodem autoryzacyjnym, który służy do utworzenia konta oraz zalogowanie w serwisie.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.