Dyplom wyższej uczelni jest obecnie niemalże standardem. Często zastanawiamy się nad sensem studiowania. Z jednej strony słyszymy, że bez studiów nie znajdziemy dobrze płatnej pracy. Z drugiej zaś, że absolwentom trudno jest znaleźć pracę w zawodzie. Jaka jest prawda? Czy warto studiować? Czy studia mogą nam zapewnić lepszy start w przyszłość?
Czy studia są dla mnie?
Każdy z nas, po maturze zastanawia się co robić dalej. Iść do pracy i zyskać przysłowiowy fach w rękach, czy może postawić na zdobycie umiejętności miękkich i wiedzy teoretycznej? Odpowiedź zależy od tego, jakie mamy plany na naszą przyszłość. Załóżmy, że mamy już wybrany wymarzony zawód i skończyliśmy technikum. Przykładowo wiemy, że chcemy być fryzjerką, mechanikiem czy kosmetyczką. W tym wypadku studia mogą okazać się dla nas startą czasu i nie nauczą nas nowych kompetencji, a lepiej zainteresować się specjalistycznymi kursami i szkoleniami.

Jeśli w przyszłości chcemy pracować na stanowisku, na którym nie może pracować osoba bez wyższego wykształcenia to oczywiście studia są owocną inwestycją. Jeżeli chcemy być lekarzem, fizjoterapeutą, geodetą, adwokatem, inżynierem to musimy zainwestować w zdobycie dyplomu. Bez tego ani rusz!

Nie wiemy, co studiować
Jedna z najgorszych sytuacji jest w momencie, kiedy uprzemy się, że chcemy iść na studia, tylko nie wiemy jakie. Wtedy wybieramy popularne kierunku albo takie, które w powszechnej opinii nie wymagają dużo pracy. Naturalnie to nie jest dobre rozwiązaniem. Pamiętajmy, że samo studiowanie dla zdobycia papierka nie przyniesie korzyści. Dopiero nasza pasja, chęć nauki i zdobywania nowej wiedzy, mogą zaprocentować w przyszłości.

Studia to nie tylko zabawa
To od nas samych zależy, czego nauczymy się na studiach. Nikt nie będzie nad nami stał z kijem. Jeżeli nie przyłożymy się to nauki, nie zdamy egzaminów i będziemy musieli pożegnać się z uczelnią. Studia to nie tylko wykucie na blachę rozdziału z książki, ale także jego analiza. Jeżeli podejdziemy do nich poważnie, to nauczymy się myśleć i wyrażać własne zdanie. A to umiejętności przydatne nie tylko w życiu zawodowym, ale także codziennym. Dla studentów pierwszego roku dziwne wydaje się, że to oni muszą starać się o zdobycie wiedzy, a nie nauczyciel. Tok nauki jest zupełnie inny niż w szkole średniej.

Czym kierować się przy wyborze?
Wybór uczelni to nie jest takie proste zadanie. Jednak przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę kadrę naukową, bazę dydaktyczną i opinie obecnych, jak i dawnych studentów. Możemy także sprawdzić rankingi uczelni dostępne w sieci.

Finansowanie studiów
Marzymy o studiach? Chcemy zainwestować w dobre przygotowanie się do nich i wybrać się na kursy przygotowawcze? Mamy wybraną uczelnię, ale musimy przeprowadzić się do innego miasta? Jeżeli przeszkodą jest brak wystarczających funduszy, to warto wziąć pod uwagę pożyczki online - https://proficredit.pl/pozyczki-online/. Taki zastrzyk gotówki ułatwi nam przeprowadzkę i zakup potrzebnych materiałów do nauki. Pamiętajmy jednak, że pożyczki online, trzeba spłacić w przyszłości. Zazwyczaj spłata rozkładana jest na niewielkie raty. Jednak, zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się, czy pożyczki online nie będą zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.