W czasie sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego, przyjęto uchwałę w sprawie podziału powiatu na okręgi wyborcze do Rady Powiatu.
Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego, radni przyjęli uchwałę w sprawie podziału powiatu na okręgi wyborcze do Rady Powiatu.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem szczegółowo przedstawiła sekretarz Zdzisława Żywiec, przypominając, iż ze względu na to, że zmieniła się liczba mieszkańców i liczba mandatów przysługujących w poszczególnych okręgach oraz nastąpiła zmiana granic gminy Jaśliska w 2017 r. na skutek włączenia do gminy sołectwa Moszczaniec, należało uchwałę uaktualnić.

W celu przeprowadzenia wyborów do Rady Powiatu, dokonano podziału obszaru powiatu krośnieńskiego na następujące okręgi wyborcze:
- Okręg Wyborczy nr 1, w którym wybiera się 3 radnych, obejmujący gminę Chorkówka;
- Okręg Wyborczy nr 2, w którym wybiera się 4 radnych, obejmujący gminę Dukla i gminę Jaśliska;
- Okręg Wyborczy nr 3, w którym wybiera się 5 radnych, obejmujący gminę Iwonicz – Zdrój i gminę Rymanów ;
- Okręg Wyborczy nr 4, w którym wybiera się 3 radnych, obejmujący gminę Jedlicze;
- Okręg Wyborczy Nr 5, w którym wybiera się 3 radnych, obejmujący gminę Korczyna i gminę Wojaszówka;
- Okręg wyborczy nr 6, w którym wybiera się 4 radnych, obejmujący gminę Miejsce Piastowe i gminę Krościenko Wyżne.

Przy ustaleniu podziału uwzględniono liczbę mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców gmin na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, w którym dokonuje się podziału na okręgi wyborcze. Liczba radnych wybieranych do rady powiatu w wyborach w roku 2018 ustalona została Zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego Nr 19/18 z dnia 19 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do rad powiatów na terenie województwa podkarpackiego i wynosi 23 radnych.

Projekt uchwały przedłożono do konsultacji Komisarzowi Wyborczemu w Krośnie, który negatywnie ustosunkował się do przedłożonego projektu, argumentując, że gmina Miejsce Piastowe powinna zostać samodzielnym okręgiem wyborczym. Zarząd Powiatu nie zgadza się ze stanowiskiem Komisarza Wyborczego, gdyż nie znajduje ono oparcia w obowiązujących przepisach prawa, zgodnie z którymi podział powiatu na okręgi jest stały od 2002 r. i nie zachodzą przesłanki do zmiany granic okręgu nr 6 – obejmującego gminy Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne.

Projekt uchwały został przedłożony do zaopiniowania Radom Gmin, w których następuje łączenie w jeden okręg wyborczy. Siedem z nich wydało pozytywną opinię, tylko gmina Rymanów negatywnie zaopiniowała projekt, uważając iż jako największa gmina w powiecie powinna stanowić samodzielny okręg wyborczy. Uchwałę przyjęto przy jednym głosie wstrzymującym się.

~pey

19-07-2018 08:41 7 9

[quote name="Wyborca"][quote name="Elektorat"]Wyborco bardziej chodzilo mi o naszych radnych gminnych, ile kasy zarobili, co w swoich wioskach zrobili, minelo troche czasu tej kadencji. My wyborcy chcielibyśmy poznać proporcjonalność pracy radnych do ich wynagrodzenia.[/quote]
Wchodzisz na stronę UG w Chorkówce i wszystko masz jak na dłoni, nic przecież nie jest ukryte[/quote]
Są wypisane ich zasługi? To, co przez te 4 lata zrobili, ile inicjatyw podjęli, co zrobili dla swoich wiosek? Ilu ludziom pomogli?
Podaj link do tego elaboratu, chętnie poczytam
Odpowiedz

~byłyradny

19-07-2018 06:43 7 7

radni nie są od roboty tylko od reprezentowania swoich sołectw, wspieraniu Pana Wójta i uczestniczeniu we wszystkich imprezach rekreacyjnych na terenie gminy i nie tylko. Od robty są sołtysi no i oczywiście konie
Odpowiedz

~Wyborca

18-07-2018 11:48 8 8

[quote name="Elektorat"]Wyborco bardziej chodzilo mi o naszych radnych gminnych, ile kasy zarobili, co w swoich wioskach zrobili, minelo troche czasu tej kadencji. My wyborcy chcielibyśmy poznać proporcjonalność pracy radnych do ich wynagrodzenia.[/quote]
Wchodzisz na stronę UG w Chorkówce i wszystko masz jak na dłoni, nic przecież nie jest ukryte
Odpowiedz

~Elektorat

18-07-2018 07:29 6 7

Wyborco bardziej chodzilo mi o naszych radnych gminnych, ile kasy zarobili, co w swoich wioskach zrobili, minelo troche czasu tej kadencji. My wyborcy chcielibyśmy poznać proporcjonalność pracy radnych do ich wynagrodzenia.
Odpowiedz

~Wyborca

17-07-2018 09:07 7 8

[quote name="Elektorat"]Wybory blisko, wiec chyba podsumowan obecnej działalnosci radnych gminnych i powiatowych. Moze ktos ujawnilby jakie kwoty zarabiaja radni gminni i powiatowi, jakie kwoty zarobili przez ostatnia kadrncje i czy w rzeczywistosci ich dzialalnośc, zaslugi sa adekwatne do tego jakie kwoty zarobili? Co zrobili w swoich wioskach, jakie inicjatywy podjeli, zrealizowali? Czas rozliczen.[/quote]
Kolejny detektyw. Co tu jest do ujawniania, wchodzisz na strone starostwa i wszystko masz jak na dłoni, nic przecież nie jest ukryte
Odpowiedz

~Elektorat

17-07-2018 06:12 7 8

Wybory blisko, wiec chyba podsumowan obecnej działalnosci radnych gminnych i powiatowych. Moze ktos ujawnilby jakie kwoty zarabiaja radni gminni i powiatowi, jakie kwoty zarobili przez ostatnia kadrncje i czy w rzeczywistosci ich dzialalnośc, zaslugi sa adekwatne do tego jakie kwoty zarobili? Co zrobili w swoich wioskach, jakie inicjatywy podjeli, zrealizowali? Czas rozliczen.
Odpowiedz

~brawo

11-07-2018 12:42 9 8

Najlepiej byłoby radnych mieszkajacych na terenie naszej gminy, a nie tak jak do tej pory bywalo. Troszke swieżości i rześkości i zmiany koloru jest wskazane.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.