26 czerwca 2018 roku, w Hotelu Nafta Krosno odbyła się konferencja dotycząca realizacji projektu "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno". Projekt wdrażany jest przez Miasto Krosno w partnerstwie z gminami: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Wojaszówka. Na konferencji zaprezentowano projekty nowych autobusów i nowego peronu, który wraz z 3 segmentową wiatą przystankową powstać ma na krośnieńskim dworcu. Powstaną nowe parkingi park&ride i bike&ride oraz przebudowana zostanie infrastruktura drogowa służąca obsłudze publicznego transportu zbiorowego.
transport

Projekt "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Konferencję poprowadził Bogdan Miszczak. Główne założenia i cele projektu przedstawił Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, dr Tomasz Soliński. Nowy system zarządzania publicznym transportem zbiorowym w Krośnie zaprezentował Główny Specjalista ds. organizacji i rozliczeń MKS Krosno sp. z o.o. Grzegorz Sas a stopnień zaawansowania prac w ramach projektu omówił Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Krosna i Obsługi Inwestorów Marcin Kustroń. Następnie wystąpili przedstawiciele wykonawców autobusów niskoemisyjnych, przedstawiciele Volvo Bus Corporation - Małgorzata Durda, Dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie oraz Tomasz Wojtowicz Regionalny Szef Sprzedaży, Prezes Zarządu Autosan Sp. z o.o Michał Stachura oraz Mateusz Bieniasz, Regionalny Manager Sprzedaży MMI Sp. z o.o.

transport

Jeszcze w tym roku Miejska Komunikacja Samochodowa wzbogaci się o 21 nowych autobusów. Dwa pierwsze niskowejściowe pojazdy klasy MINI o długości 7,6 m i napędzie spalinowym dostarczy już w sierpniu firma MIMI Sp. z o.o. Pozostałe 19 wyjedzie na krośnieńskie ulice jesienią. 11 autobusów miejskich z napędem hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) o długości 10,6 m dostarczy firma VOLVO Bus Corporation, a 8 kolejnych o napędzie spalinowym i długości 10,5 m sanocki Autosan.

- Po wakacjach autobusy powinny się pojawić na ulicach miasta Krosna oraz na obszarze całego miejskiego obszaru funkcjonalnego gdyż wraz z naszymi partnerami, gminami ościennymi wystąpiliśmy o pozyskanie środków na rozwój transportu niskoemisyjnego. Udało się nam pozyskać ponad 27 mln. zł., dzięki czemu możemy w sposób znaczący polepszyć jakość komunikacji na tym obszarze. Komunikacja miejska będzie wygodniejsza oraz bezpieczniejsza dla mieszkańców. Pojawią się nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne autobusy wyposażone w liczne udogodnienia dla pasażerów tj. klimatyzowane wnętrza, monitoring wizyjny pojazdu, multimedialne systemy informacji pasażerskiej, internet bezprzewodowy, gniazda USB do ładowania urządzeń przenośnych. Poza nowym taborem, zostaną zainstalowane nowe wiaty przystankowe, biletomaty i tablice informujące o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. Jestem przekonany, że będzie to znacząca poprawa jakości świadczonych usług i zachęci szersze grono mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Warto zauważyć, że wymiana autobusów na nowe niskoemisyjne sprawi, przyczyni się do zmniejszenia emitowanych zanieczyszczeń - mówił dr Tomasz Soliński, Zastępca Prezydenta Krosna.

transport

„Mniej więcej połowa gminy jest obsługiwana przez autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Krośnie i liczymy, że po zakupie nowych autobusów wzrośnie. Myślę, że przełoży się to na ilość pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji”.- Andrzej Koniecki, Wójt Gminy Chorkówka.

- To zmieni w ogóle obraz naszej gminy, bo na tę chwilę żaden z autobusów MKS nie wjeżdża do naszej gminy, ale dzięki temu projektowi wjedzie 3 linie i obsłuży praktycznie całą gminę. W ramach tego projektu zmodernizujemy wszystkie przystanki oraz wybudujemy taką mini stację przesiadkową w Wojaszówce - Sławomir Stefański, Wójt Gminy Wojaszówka.

transport

- Autobusy hybrydowe, które dostarczymy to pierwsze autobusy niskoemisyjne, które będą się poruszać na obszarze Krosna i gmin ościennych. Charakteryzują się przede wszystkim niższą emisją szkodliwych substancji oraz niższą emisją hałasu zwłaszcza na przystankach i w miejscach gdzie autobus włącza się do ruchu - Małgorzata Durda, Dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Miasto Krosno wraz z gminami ościennymi otrzyma w ramach projektu ponad 27 mln. zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

transport

transport

transport

transport

transport

transport

transport

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.