W 6 miejscowościach powiatu krośnieńskiego zatrzyma się mammobus. 8 listopada w Chorkówce.
Niespełna 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Badanie jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 - 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy, jeżeli w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Pole.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się:
Wojaszówka - 7 listopada przy Urzędzie Gminy, Wojaszówka 115
Jedlicze - 7 listopada przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 1
Chorkówka - 8 listopada przy Gminnym Ośrodku Kultury, Chorkówka 175
Korczyna - 8 listopada przy Domu Seniora, ul. Bpa S. Pelczara 5
Miejsce Piastowe - 9 listopada przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Krośnieńska 3
Dukla - 9 listopada przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Armii Krajowej 1A

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Telefon czynny jest od poniedziałku do soboty.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.