Wiosną wszyscy przypominają sobie o sporcie. Zielona trawa spełnia się w roli murawy, ścieżki rowerowe schowane w cieniu drzew kuszą rowerzystów, a coraz cieplejszy piasek łapczywie przyciąga zapadające się w nim stopy siatkarzy plażowych. W tym roku jednak w województwie podkarpackim, a szczególnie w Jaśle, głównym sportem będą sztuki walki. Dlaczego?
Właśnie otworzono tam Podkarpackie Centrum Sztuk Walki – ogromny obiekt o powierzchni 1500 metrów kwadratowych, który mieści około 400 widzów. Na arenie mogą toczyć się jednocześnie trzy walki na pełnowymiarowych matach. To tutaj w marcu odbyły się VII Międzynarodowe Mistrzostwa Jasła w Judo i Karate, którymi hala przywitała się z wielkimi imprezami. Niemniej, jak przyznają władze miasta, wszyscy mają nadzieję na organizowanie tutaj turniejów naprawdę wielkiej rangi.

Chętnych do uprawiania sztuk walki nie brakuje. Jednych przyciąga kształcenie swojej siły i ducha walki, która przydaje się też w codziennym życiu, innych sama umiejętność obronienia się w sytuacji zagrożenia. Samoobrona zresztą bardzo chętnie wykorzystuje techniki sztuk walki, przyciągając na zajęcia przede wszystkim panie, które chcą być pewniejsze siebie w sytuacji zagrożenia.

O zainteresowaniu samoobroną świadczy też duży wzrost sprzedaży akcesoriów, takich jak gazy pieprzowe czy paralizatory. Niestety, o ile te narzędzia są jak najbardziej legalne, o tyle niektóre osoby uzbrajają się również w kastety. Nie są to raczej kobiety, które chcą się o siebie troszczyć, ale głównie panowie zainteresowani bójkami ulicznymi. Warto zaznaczyć, że kastet jest w Polsce nielegalny, o czym można przeczytać tutaj: http://skuteczna-samoobrona.pl/samoobrona-uwarunkowania-prawne/czy-moge-bronic-sie-kastetem/. Jest to metalowe narzędzie zakładane na palce w celu zwiększenia siły zadawanych obrażeń przy uderzeniach pięścią – w Polsce uznane za narzędzie niebezpieczne, którego użycie w walce jest dodatkowo karane.

Jednak, jak zapewne potwierdziłoby 750 zawodników, którzy do tej pory stoczyło swoje pojedynki w Podkarpackim Centrum Sztuk Walki, judo i karate wzmacniają nie tylko mięśnie, ale też umysł – człowiek jest po prostu dużo silniejszy, niezależnie od płci.


Artykuł sponsorowany